Čeho se letos dočkáme ve Windows 10?

Efektivnější správa GPU, HDR či Bluetoothu, ale také systém bez hesel. To jsou novinky přicházející v novém buildu 17093 systému Windows 10.

Čeho se letos dočkáme ve Windows 10?


Microsoft v tichosti připravuje systém, v němž upozadí význam klasických hesel. Jejich funkci chce nahradit PIN kódy, otisky prstů, ale i snímáním tváře.

Úplného zrušení heslování se možná na Windows 10 S dočkáme už v jarním Creators Updatu s kódovým označením Redstone 4. Ten toho ale nabídne pravděpodobně mnohem víc, včetně rychlejšího Bluetooth spojení či multi-GPU grafického nastavení.

 

Hesla

Už loňský Windows 10 Fall Creators Update nabídl bezheslový mechanismus, respektive autentizační aplikaci, která však nic moc nedělala. Dnes už dělá. Heslo je tradičním způsobem, jak se přihlásit do Windows, ovšem pamatovat si ho, může být obzvlášť při častých změnách výzva.

Ve Windows 10 se proto Microsoft pokusil o zjednodušení ve formě PIN kódů či otisků prstů prostřednictvím Windows Hello. I tahle nastavení však vyžadovala hesla. Nově proto Microsoft využil svou Authenticator App pro Android a iOS, která každou minutu generuje osmimístný kód spjatý s telefonem.

Právě tento kód je třeba zadat k otevření přístupu do Windows Hello nebo nastavení PIN kódu. Potenciální útočník tak už musí v případě snahy o zkompromitování počítače napadnout i telefon.

 

GPU

Řada počítačů využívá ke správě grafického procesoru nástroje od AMD nebo Nvidie. Proč však plýtvat výkonem GTX 1080 Ti na Microsoft Edge, když si s ním dokáže poradit integrované CPU? Součástí Buildu 17093 tak bude pokročilé grafické nastavení, v němž bude možno nastavit využití výkonu pro každou z aplikací.

 

Bluetooth

Spárování Bluetooth zařízení je často proces o dvou krocích – jak na externím zařízení, tak ve Windows musíte spárování zahájit. S novým Insider Buildem však manuální párování ve Windows odpadne, systém zařízení v dosahu najde automaticky, uživatel jej následně potvrdí/odmítne v příslušné notifikaci.

 

Tisk

Součástí Edge bude nový clutter-free tisk. Prohlížeč Edge je v současnosti schopen prostřednictvím funkce Reading View očistit webovou stránku od reklam a „zformátovat“ ji pro snazší čtení. Novinka zvládne totéž, ale rovnou i pro tisk. Ostatně, reklamy nikdo tisknout netoužíme, že?

 

Zabezpečení

Změn se dočká i Windows Defender, ze kterého se stane Windows Security. Navíc, v rámci Windows Defender Security Center přehledněji uvidíme, jaké části našeho PC systém vlastně chrání. Součástí proaktivnějšího procesu bude i usilovnější snaha Microsoftu přimět uživatele, ať svůj počítač udržují zabezpečený.

Další změny se týkají například vylepšeného zobrazení HDR, asistenční technologie Eye Control či Game Baru, který by měl uživatele přimět více využívat streamování herních přenosů skrze aplikaci Mixer.

Zásadní informaci, kdy Spring Creators Update / Redstone 4 vyjde, Microsoft zatím neodtajnil, určitě se tak ale nestane dřív než koncem března.

Úvodní foto: Microsoft, IDG


Komentáře