Chrome 10 je rychlejší, bezpečnější a s nově zpracovaným nastavením

Po třech týdnech od uvolnění beta verze Google vydal finální verzi prohlížeče Chrome 10.


Mezi hlavní novinky v nove verzi Chrome 10 má patřit další zrychlení zpracování JavaScriptu, synchronizace hesel a zjednodušený systém preferencí. Nastavení prohlížeče se nyní zobrazuje přímo ve výchozím panelu browseru a ne v separátním okně. Přibyl také vyhledávací box pro rychlé nalezení požadovaného nastavení. Pokud tedy chcete například importovat záložky z jiného prohlížeče, stačí jednoduše zadat do vyhledávání slovo „import“ a jako výsledek bude zobrazeno tlačítko pro tuto funkci.

Jak vypadá nové pojetí nastavení v Chrome 10 zachycuje následující video:


Adresní řádek, který Google nazývá OmniBar, nyní automaticky zobrazuje přímé cesty na preference, které chcete nastavit. To je praktické např. v situaci, kdy chcete poradit známému či kolegovi, kde co v Chrome 10 změnit a stačí jen poslat adresu s tímto nastavení, jako by to bylo klasické URL.

Google také propaguje zlepšení bezpečnosti v Chrome 10, neboť přibylo automatické vypínání zastaralých doplňků a možnost jejich aktualizace na nejnovější verzi. To by mělo zabránit možnost exploitování populárních doplňků jako je Adobe Reader, Java či Quicktime prostřednictvím škodlivého kódu, zaměřujícího se na již známé a v nových verzích opravené zranitelnosti.

Co se týká rychlosti, Chrome 10 disponuje novým JavaScript enginem s kódovým označením Crankshaft, který podle měření Googlu přináší zrychlení ve V8 benchmarku o celých 66 procent. Jak ale ukázaly testy beta verze Chrome 10 od našich amerických kolegů, v některých případech se zrychlení neprojeví vůbec a optimalizace směřovala zejména ke zpracování opakujícího se kódu. Google tvrdí, že ten se v klasických webových aplikacích používá poměrně často a že by uživatelé měli zaznamenat značné zrychlení a rychlejší reakce těchto aplikací.

Mezi další novinky patří možnost synchronizovat hesla mezi různými počítači, hardwarová akcelerace pro videa na webu a možnost změnit výchozí zoom stránek.

Co se týká dalšího vývoje, Chrome 11 by se v beta verzi měl objevit někdy příští měsíc a na jeho konci by Google mohl uvolnit již finální produkt. Jaké novinky bude obsahovat zatím není známé, ale nedávno Google představil svůj plán pro budoucnost svých prohlížečů, které mají rozšířit možnosti využívání aplikací a de facto tak suplovat možnosti operačních systémů. Více viz článek Prohlížeč Chrome nabídne funkce běžné dosud jen u operačních systémů.Komentáře