Chrome 5.0: Přiblížení hlavních novinek

Na začátku týdne jsme informovali o uvolnění nové beta verze prohlížeče Chrome od Googlu. Nyní se blíže podíváme na hlavní novinky, které přináší.


Google nejvíce propaguje další zvýšení rychlosti, ale i další funkce obsažené v Chrome 5.0 rozhodně stojí za pozornot. Je to např. Geolokace, možnost přetahování (tzv. drag and drop), rozšířená synchronizace či vůbec první pokus o integraci Flash přehrávače.

Google představil možnost synchronizace záložek v loňském roce. Ta umožňuje uchovávat záložky v „cloudovém“ účtu a přistupovat k nim z jakéhokoliv počítače s prohlížečem Chrome. Nyní Google tuto možnost rozšiřuje na možnost synchronizace vizuálních prvků, nastavení domovské stránky a prohlížeče vůbec, výběr jazyka či nastavení webového obsahu. Pro synchronizaci stačí kliknout na ikonu na pravé straně okna a vybrat „set up sync“, následně se přihlásit do svého účtu na Googlu a veškerá nastavení jsou uložena.

Podobné možnosti ale nejsou exkluzivní doménou Chrome 5.0, neboť je nabízí i Opera prostřednictvím služby Opera Link.

Další rozšíření se týká tzv. inkognito módu, který umožňuje prohlížet web bez uchovávání historie nebo cookies. Ale to má také negativní vliv na běh doplňků, které v tomto módu nejsou spouštěny. Ve verzi 5.0 ovšem je možné spouštění doplňků v tomto režimu povolit. Tuto funkci najdete pod odkazem na „extension manager“ a pokud chcete spouštění konkrétního doplňku v inkognito režimu povolit, vyberte možnost „allow this extension to run in incognito“ a potvrďte tlačítkem „autorize“.

Další novinky se týkají HTML5. Tento nový standard pro webové stránky, který nebyl ještě oficiálně dokončen, postupně proniká do prohlížečů a Google patří k pionýrům v jeho podpoře. Nové funkce jsou zmíněné přetahování, geolokace uživatele a také možnost využívání off-line cache pro aplikace, což má být náhradou dřívějšího doplňku Google Geras. Novinkou je i tzv. web socket, který má umožnit webovým aplikacím rychleji komunikovat se servery, na nichž jsou hostovány.

I když Google podporuje HTML5, o němž se hovoří jako o možné náhradě za Flash, současně tento velmi populární přehrávač poprvé integruje do svého browseru. Uživatel se pak nemusí zajímat o jeho instalování, aktualizace a jen využívat jeho možnosti. Veškeré updaty pro Flash budou spojeny s automatickými aktualizacemi prohlížeče Chrome. Možná by se i další výrobci mohli tímto krokem Googlu inspirovat.

Co se týká rychlosti JavaScriptu, Google udává zrychlení v SunSpideru o 30-35 % oproti dřívější verzi prohlížeče, ale oproti prvnímu Chrome jde o zrychlení v rozmezí 213-305 %. Právě rychlý běh webových aplikací je to, na čem Googlu záleží, takže není divu, že se v tomto směru snaží svůj prohlížeč intenzivně zdokonalovat.Komentáře
K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.