Chrome 75 je venku

Nová verze nejpopulárnějšího prohlížeče zásadní novinky nepřináší.

Chrome 75 je venku


Google minulý týden refreshoval prohlížeč Chrome na verzi 75. Záplatoval 42 bezpečnostních chyb a přidal základní zobrazení pro čtení zbavující stránky nedůležitého netextového obsahu.

Na odměnách za spolupráci při odhalování bugů Google tentokrát zaplatil 9000 dolarů (jen třetinu oproti poslednímu cyklu), ani jedna z chyb však nebyla označena jako „kritická“ a jen dvě se v žebříčku závažnosti dostali na druhé nejvyšší místo.

Obecně Chrome 75 příliš zásadních novinek nepřináší, alespoň ne pro běžné uživatele. Dokonce ani ta, kterou lze považovat za největší, není na první pohled příliš patrná a k vyzkoušení je zatím pouze v beta verzi. V nastavení prohlížeče Google novou funkci označuje jako „Distill Page“, jinde se však o ní zmiňuje jako o „Reader Mode“, tedy čtenářském módu. Jde o funkci, kterou už konkurence nějakou dobu nabízí, a která ze stránek dokáže odstranit „nepodstatný“ obsah, jako jsou reklamy, obrázky či pozadí. Zůstává jen text.

K vyzkoušení novinky stačí zamířit na obvyklou adresu nastavení chrome://flags a Reader Mode povolit. Vyčistit stránku pak lze kliknutím na příslušnou ikonu nacházející se v pravé části adresního řádku.

Ve srovnání s konkurencí je však provedení Chromu poněkud neohrabané. Protože zatímco Reader View ve Firefoxu uživateli umožňuje mezi dvěma zobrazeními stránky jednoduše přepínat, v Chromu musí uživatel osekanou verzi zavřít a poté, chce-li, znovu otevřít původní stránku. Přesto, připomínáme, stále se jedná jen o beta verzi.

Další z důležitějších novinek Chromu 75 pak využijí jen firemní uživatelé. Je jí možnost vrátit proces aktualizace a tedy vrácení se ke starší verzi prohlížeče. Důvodem může být například chybějící kompatibilita se stávajícími firemními aplikacemi.

Další verzi, Chrome 76, by měl Google uvést na přelomu letních prázdnin. Očekává se v ní mimo jiné defaultní blokování flashe nebo omezení počtu experimentálních funkcí ve zmiňovaném nastavení flags.

Úvodní foto: Rob Schultz, IDG US


Komentáře