Chrome 85 vylepšuje funkci seskupování karet

Mezi novinkami, které přináší nová verze nejpopulárnějšího prohlížeče, je vylepšení seskupování karet, rychlejší načítání stránek nebo automatické načítání dat do PDF formulářů.

Chrome 85 vylepšuje funkci seskupování karet


Google vydal Chrome 85 s několika vylepšeními uživatelského rozhraní a rychlejším nahráváním stránek. Společnost také vyplatila víc než 10 tisíc dolarů na odměnách těm, kteří jí pomohli odhalit na dvacet bezpečnostních chyb nové verze, z nichž dvě byly na škále nebezpečnosti vyhodnoceny v druhé nejnebezpečnější kategorii. S jednou takovou připomínkou se dokonce ozvali kolegové z Microsoftu, kteří svůj nový Edge staví na stejných klíčových technologiích, tedy Chromiu.

Google do Chromu 85 přidal několik funkcí vztahujících se zejména k organizaci otevíraných karet a jejich seskupování do skupin, které lze odlišit nejen barvou, ale i názvem. Karty lze do skupin přidávat prostřednictvím místního menu nebo jednoduchým přetažením myší, přičemž Chrome 85 uživatelům nově umožňuje karty ve skupinách sbalovat, tedy vizuálně tak šetřit místo v daném pásu. Dle vývojářů šlo o uživateli nejžádanější funkci. Google ji však distribuuje postupně, nemusí vám být tedy zatím dostupná, ačkoliv přes nabídku chrome://flags ji lze pod názvem Tab Groups Collapse povolit manuálně.

V Beta kanálu Chromu Google představil též tab previews, tedy náhledy karet, kdy se po najetí na kartu kurzorem myši zobrazí náhled odkazované stránky v malém pop-up okně. Uživatelé kanálu Stable můžou i tuto funkci zapnout manuálně přes chrome://flags a to zapnutím nastavení Tab Hover Cards a Hover Card Images.

Progresu se dočkalo též načítání stránek, které je dle Googlu v Chromu 85 rychlejší až o 10%, a to díky optimalizaci technologií PGO (Profile Guided Optimization), poprvé představenou už v Chromu 53 v říjnu 2016. Tehdy Google proklamoval zrychlení o 15%. Také tato novinka by se ale do Chromu 85 měla dostat postupně. Procesní výkon CPU by pak mělo šetřit omezení vykreslování stránek v oknech, která jsou zakrytá jinými okny, ačkoliv v plné verzi se tato novinka objeví až v Chromu 86.

Zmínit můžeme ještě novinku týkající se načítání PDF dokumentů a formulářů, které bude možno vyplňovat přímo v prohlížeči a pak ukládat. Jestliže dokument bude později znovu otevřen, dříve uložená data se do něj automaticky načtou.

Dalších průběžných vylepšení se dočkalo též blokování souborů stahovaných z nezabezpečených zdrojů. Omezeny byly mimo jiné EXE formáty, přičemž další vylepšování této funkce mají pokračovat až do verze Chrome 88.

Další verze, tedy Chrome 86, vyjde 6. října.

 

Úvodní foto: Rob Schultz, IDG US


Komentáře