Chrome drtí konkurenty, verze 13 se blíží

Prohlížeč Chrome od Googlu dosáhl nového milníku – překonal podle údajů StatCounteru 20% podíl na trhu.


Chrome za poslední dva roky posílil podle měření StatCounteru neuvěřitelným tempem, z 2,8 % v červnu 2009 na 20,7 % v červnu 2011 a zdá se, že tuto dynamiku neztrácí. Naopak Internet Explorer od Microsoftu za stejnou dobu spadl z 59 % na 44 % a Firefox od Mozilly si pohoršil z 30 % na 28 %.

Ještě loni v srpnu měl Chrome podíl 10 %, takže během 10 měsíců se mi podařilo zdvojnásobit svoji uživatelskou základnu. Například společnost NetApplications ale prezentuje střízlivější hodnoty a podle ní má Chrome podíl zatím jen 13 %, zatímco Firefox 22 % a Internet Explorer 54 %. Rozdíl v metodologii je dán pravděpodobně tím, že StatCounter se zaměřuje zejména na uživatele, kteří patří mezi zkušenější a logicky se tak nespokojí se softwarem, nainstalovaným na jejich PC od výroby. NetApplication totiž měří počet unikátních uživatelů, zatímco StatCounter se zaměřuje na počty kliků, takže uživatelé Chrome, kteří surfují častěji a déle než ti s Internet Explorerem, mají větší váhu v hodnocení StatCouteru. Nicméně i tento přístup má své odůvodnění, protože vypovídá o celkové aktivitě na internetu a pro tvůrce webů je důležitější informace o aktivních uživatelích než absolutní hodnoty, které nemají ale základ v reálné situaci.

CEO StatCouteru Aodhan Cullen k situaci říká, že pro Google se jedná o neuvěřitelný skok a ukazuje to, že byl neuvěřitelně efektivní v jeho distribuci uživatelům. Chrome je také velmi populární v Jižní Americe, kde se stal již druhým nejpoužívanějším prohlížečem. Daří se mu také v linuxových distibucích a například v Ubuntu se mu již podařilo téměř kompletně nahradit Firefox. Pozornost též poutá rychlé vydávání nových verzí, přičemž v brzké době by měla vyjít již verze 13, která nabídne např. funkci skrývání adresního řádku pro zvětšení prostoru pro webové stránky. Mezi další novinky má patřit předčítání stránek při vyhledávání pomocí Googlu.

Zajímavým posunem je také růst přístupu z mobilních zařízeních, který již podle NetApplications dosáhl 5 % celého internetového provozu. Například v USA ale činí již 8,2 %, přičemž jsou zde nejaktivnější uživatelé iPhonu (2,9 %) a až na druhém místě pak přístrojů s Androidem (2,6 %).

Alarmující je pak ztráta pozice Microsoftu a to i přes uvedení nové verze Internet Exploreru 9. Ten se sice již stal druhým nejpoužívanějším prohlížečem pod Windows 7 a překonal IE8 a používá ho již 15,6 % uživatelů na celém světě, ale jeho úspěch limituje skutečnost, že nepodporuje nejrozšířenější Windows XP. Microsoft přesto jeho úspěch glorifikuje a již pracuje na jeho nástupci, Internet Exploreru 10. Více o něm najdete v článku Microsoft uvolnil další preview IE10.Komentáře