Chrome: Google opravuje 13 chyb, přidává i rozšíření

Nová aktualizace prohlížeče Chrome obsahuje 13 chyb, z nichž hned šest Google označuje za kritické. Do verze pro OS Windows navíc Google zahrnul i podporu pro různá rozšíření a nástroj pro synchronizaci záložek.


Ačkoliv podporu pro rozšíření a synchronizaci zahrnovala již v prosinci loňského roku tzv. verze Beta, je tomu poprvé, co se tyto prvky objevily i v build kanálu Stable, kterým Google označuje finální verzi prohlížeče. Koncem minulého roku Google také spustil samotnou galerii pro rozšíření. Velikost její nabídky se od té doby téměř zpětinásobila na více než 1500 doplňků.

Rozšíření a synchronizaci podporuje pouze Stable verze určená pro operační systémy Windows. Uživatelé Linuxu musejí pro tyto funkce používat verzi Beta a pro majitele přístrojů Mac je pak určená nejméně spolehlivá verze Dev.

Podle Iana Fetteho, produktového manažeru v týmu Chrome, nová verze pro systémy Windows přidává také několik HTML a JavaScript API (rozhraní pro programování aplikací). Všechny prý souvisí s ukládáním dat Webu 2.0 pro offline použití.

Chrome 4.0.249.78 dále opravuje 13 bezpečnostních chyb, z nichž šest je Googlem považováno za kritické. U většiny z těchto vážných zranitelností nějakým způsobem hrozilo riziko jejich zneužití k vnějšímu útoku na uživatelská data. Google seznam těchto chyby nechce zveřejňovat, dokud všichni uživatelé neprovedou aktualizaci svého prohlížeče.

V souvislosti s uvolněním nové aktualizace se Google rozhodl pochlubit svým zlepšením v oblasti rychlosti prohlížeče Chrome, která se podle něj od poslední stabilní verze zvýšila hned o 42 %. Oproti úplně první Stable verzi jde pak prý dokonce o 400% zlepšení.

Podle posledního testu předních prohlížečů, o kterém jsme vás informovali v článku Test: Firefox 3.6 je až o 15 % rychlejší, je Chrome aktuálně druhým nejrychlejším prohlížečem. Společně se Safari od Applu tvoří dvojici nejrychlejších prohlížečů na trhu a daleko za sebou nechávají své další soupeře, mezi které patří i Firefox či Internet Explorer.Komentáře