Chrome OS je na cestě, vřelého přijetí se ale asi nedočká

Google si pro nasazení nového operačního systému vybral špatnou dobu. Jeho klíčová platforma, netbooky, totiž ztrácí na síle a tablety si zase vystačí s Androidem.


Vydání operačního systému Chrome OS je prý na spadnutí. Od minulého týdne má totiž Google k dispozici stabilní verzi systému. Okamžitě se objevily spekulace, že by společnost na květnové konferenci I/O mohla představit první zařízení postavená na Chrome OS. K jejich uvedení na trh by pak mohlo dojít někdy v létě, jak Google již dříve sliboval.

K oficiálnímu odhalení vývoje operačního systému (pojmenovaného po stále populárnějším webovém prohlížeči) došlo téměř před dvěma lety. Google tehdy počítal s jeho primárním využitím pro netbooky, jejichž prodeje v té době ještě rostly. To se však změnilo po příchodu tabletu iPad. Od té doby poptávka po menších laptopech s dlouhou výdrží baterie klesá. I přesto ale Google po několika odkladech nakonec slíbil, že se prvních netbooků s Chrome OS dočkáme v polovině letošního roku a vydání stabilní verze tomu opravdu nasvědčuje.

V posledních několika měsících Google testoval Chrome OS na vlastním netbooku CR48 Chrome s 12,1palcovým displejem, standardní klávesnicí, větším touchpadem, 3G, Wi-Fi standardem 802.11, webkamerou a baterií s osmihodinovou výdrží. Ti, kdo měli tu možnost si CR48 s OS Chrome vyzkoušet, byli z jeho vlastností spíše rozpačití. Google má však jasno. Věří, že výrobci budou mít o systém s 15vteřinovým spouštěním systému, dlouhou výdrží baterie a jednoduchým rozhraním zájem.Komentáře