Chrome přechází z vykreslovacího jádra WebKit na Blink

Záměr Googlu nahradit WebKit novým vykreslovacím jádrem, které se má stát jeho odnoží, oživil staré spory mezi vývojáři webových prohlížečů.

Chrome přechází z vykreslovacího jádra WebKit na Blink


Přístup Googlu se velmi nelíbí vývojářům konkurenčního Applu, kteří mají výrazně jinou představu o tom, jakým směrem by se měl vývoj webových prohlížečů ubírat. Již dříve si někteří z nich stěžovali, že Google odmítá zahrnout klíčové technologie do hlavní větve jádra WebKit, a místo toho si je schovává pro vlastní prohlížeč Chrome. Apple používá WebKit pro svůj prohlížeč Safari.

Pro běžné uživatele nové jádro znamená především to, že ještě vzrostou rozdíly ve vykreslování webových stránek jednotlivými prohlížeči. Nejvíce znatelné pak tyto rozdíly budou při prohlížení v mobilních zařízeních.

Google v oficiálním blogovém příspěvku přiznává, že si je vědom důsledků, jaké může uvedení nového vykreslovacího jádra (nazvaného Blink) mít pro web jako takový. Na druhou stranu je prý ale přesvědčen o tom, že existence několika různých vykreslovacích jader podnítí inovaci a časem zlepší kondici celého webového ekosystému.

V současné době jsou tu tedy hned čtyři významné vykreslovací technologie: WebKit, Blink, Trident (používaný v Internet Exploreru) a Gecko, na které se spoléhá Firefox.

Nové jádro vznikne odstraněním 7 tisíc souborů obsahujících více než 4,5 miliónu řádků kódu. „V dlouhodobém horizontu jednodušší kód přispěje k větší stabilitě a menšímu množství chyb,“ napsal na blogu vývojář Googlu Adam Barth.

Další vykreslovací technologie představuje problém hlavně pro designéry webových stránek, kteří jeho existenci budou muset ve svých návrzích zohlednit. Podobně tomu bylo v počátcích komerčního internetu, kdy Microsoft a Netscape na nějaké společné webové standardy nebrali příliš ohled.

V sázce je přitom hodně. Chrome je totiž jedním z nejpoužívanějších desktopových prohlížečů – podle některých statistik dokonce vůbec nejpoužívanějším. V mobilních zařízeních zase vládne Safari od Applu, ovšem prohlížeč Androidu mu těsně šlape na paty.

Kromě Applu používá WebKit ještě norská Opera. Ta se dlouho pokoušela o vlastní jádro, ovšem nakonec to vzdala. V tomto týdnu Opera oznámila, že také ona přejde na Blink. Apple tak zůstává v celé věci zcela sám.Komentáře