Chytré aplikace stále více přemýšlejí za nás

Nová generace bezplatných inteligentních asistentů ukazuje, jak by se náš život mohl zjednodušit již v blízké budoucnosti. Nejsou však až příliš chytré?

Chytré aplikace stále více přemýšlejí za nás


Technologie, které nakonec zlepšují naše životy a mění kulturu, se zpočátku zdají tak triviální. Kupříkladu blogování začalo jako forma vedení online deníku, rozšířilo se však do média takové velikosti, že jej nyní používají novináři a firmy po celém světě. Sociální sítě začaly jako způsob, kterým spolu mohli komunikovat studenti a nyní ovlivňují život každého z nás.

Může se tak zdát, že nová generace chytrých aplikací je jen hračkou pro geeky a další nadšence. Pravdou však je, že reprezentují první kroky a budoucnost interakce mezi člověkem a přístroji – budoucnost, v níž povedeme rozhovory se svými počítači, které nás budou poznávat, učit se od nás, doporučovat nám věci a řešit naše každodenní problémy.

Tyto aplikace mají většinou schopnost provádět jednu či více následujících činností:

  • poznat uživatelovy preference: studiem uživatelova chování dokáže software předpovídat, co bude chtít v budoucnosti,
  • činit rozhodnutí pomocí umělé inteligence,
  • chovat se aktivně: namísto vyčkávání na akci uživatele aplikace jedná místo něj,
  • automatizovat úkoly: uživatel nebo samotný software může přednastavit akce, které mají být provedeny v určitý moment,
  • komunikovat jako uživatel: software se naučí způsob, jakým uživatel jedná a bude jednat místo něj.


Možná to z dnešního pohledu zní jako sci-fi, avšak již nyní existují bezplatné aplikace a webové služby, které něco z výše uvedeného umí. Kupříkladu hlasová asistentka Siri od Apple. Stačí jí dát hlasový pokyn a ona provede záznam do kalendáře. Zoufat si však nemusí ani uživatelé operačních systémů Android a Windows Phone, pro ty společnost Artificial Solutions minulý měsíc na Světovém mobilním kongresu představila hlasového asistenta podobného Siri.

Jisté je, že ne každý chytré aplikace, služby a funkce ocení. Je možné, že se chytré funkce začnou objevovat na tolika místech naráz, že si uživatelé budou připadat zahlceni a zmateni.

Pokud máte o zajímavou chytrou aplikací, která se však nechová „až příliš“ chytře, vyzkoušejte EasilyDo pro iOS. Tato aplikace namísto toho, aby určitou činnost za uživatele přímo vykonala, jej pouze upozorní na věci, které pravděpodobně bude chtít udělat, a provede je až poté, co klikne na tlačítko Udělej to.

EasilyDo například umí číst příspěvky vašich přátel na Facebooku a řekne vám, které jsou dobré a které ne. Dejme tomu, že váš kamarád byl v práci povýšen a tuto událost umístí na Facebook. EasilyDo rozpozná důležitost tohoto příspěvku, upozorní vás na to a připraví komentář „Gratulace!“ k příspěvku přítele. Aplikace vám také řekne, kdy musíte odejít z práce, abyste stihli další schůzku, nebo vám připomene, abyste zaplatili účet v závislosti na příchozím mailu. Podobné schopnosti nabízí i aplikace Grokr. Na rozdíl od EasilyDo se však Gokr soustředí na počasí, dopravu a zprávy.

Úvodní foto: © REIMUSS - Fotolia.com


Komentáře