Co přináší nejnovější build Windows 10?

Vylepšený Skype, bezpečnější přístup ke složkám či appka na tvorbu fontů – to všechno bude součástí Windows 10.

Co přináší nejnovější build Windows 10?


Microsoft tento týden vydal Windows 10 Insider build s označením 17704. Naznačuje, co můžeme od příštího upgradu Desítek očekávat. Například aktualizovanou verzi Skype či aplikaci na tvorbu vlastních fontů.

Naopak diskutované uživatelské rozhraní Sets zdá se být opět minulostí. Jako obvykle však Microsoft doplňuje zásadní aktualizace drobnějšími, avšak užitečnějšími, vychytávkami. Tou možná vůbec nejvýznamnější novinkou bude vylepšený Správce úloh.

 

Sets jsou passé, opět

V minulosti už párkrát představené rozhraní Sets je opět, zdá se, odložené. „Na základě zpětné vazby se soustředíme na vylepšování vizuálního designu a pokračujeme v lepší integraci nástrojů Office a prohlížeče Edge,“ uvádí k probíhajícím pracem na Sets Microsoft v jedné z aktuálních zpráv. Testeři tak o Sets opět přijdou, přinejmenším do podzimu, kdy se objeví zase nový Insider build.

 

Font Maker je oficiální

V průběhu května se v Microsoft Storu nenápadně zjevila aplikace Microsoft Font Maker, nyní však společnost oficiálně ponouká k jejímu vyzkoušení. Jde o jednoduchý nástroj, který váš rukopis dokáže proměnit v digitálně využitelný font. Zatím však podporuje jen angličtinu.

 

Skype byl aktualizován

Zatím poslední velký upgrade Skypu Microsoft provedl loni v létě, nyní se těchto změn dočkal též Skype pro Windows 10. Uživatelé tak můžou volit nová témata či pořizovat v průběhu hovoru momentky.

 

Vylepšený Správce úloh

Správce úloh by měl být užitečnější než dosud. S dubnovou aktualizací skrz něj bylo možné sledovat využití GPU, CPU i místa na disku. S Buildem 17704 Microsoft do Správce úloh přidává dva nové sloupce: „spotřebu energie“ a „trend spotřeby energie“.

Oba umožní nahlédnout na to, jak je ta která aplikace či služba energeticky náročná, respektive nakolik zatěžuje baterii. Není zatím jasné, zda Správce bude zobrazovat konkrétní watty, přinejmenším by měl ale zátěž vyjádřit slovně, na škále „od málo po hodně“.

 

Windows Security blokuje „podezřelé chování“

Ve Windows Security se objevilo nové nastavení umožňující zapnout ochranu typu firewallu pro určené adresáře. Prakticky jde o Windows Defender Exploit Guarda známého z firemních verzí operačního systému pro domácí uživatele.

Novinkou je taky kontrolovatelný přístup, tzv. Controlled Folder Acces, prostřednictvím kterého nastavíte přístup k adresářům pro konkrétní aplikace. Jde o praktický nástroj prevence chránící vaše data před zašifrováním ransomwarem.

 

Lepší sledování videa v exteriérech

Windows bude po vzoru mobilních zařízení schopný přizpůsobovat jas obrazovky prostředí, ve kterém se uživatel zrovna nachází. Zapotřebí však k tomu bude počítač se speciálním senzorem, který dokáže světelnost prostředí identifikovat.

Úvodní foto: Mark Hachman/IDG


Komentáře