Co přinesou nejbližší aktualizace Windows 10

Na definitivní shrnutí je ještě brzy, přinášíme vám však stručný přehled toho, co přinesou nejbližší aktualizace Windows 10.

Co přinesou nejbližší aktualizace Windows 10


Příští dvě aktualizace Windows 10 – 19H2 a 20H1 – odrážejí snahy Microsoftu rozdělit aktualizace na dvě části: plnohodnotnou s novými funkcemi a druhotnou zaměřenou převážně na patche. Po květnové aktualizaci s kódovými označením 19H1 je před námi patchová 19H2 a právě 20H1 s novými funkcemi, plánovaná na jaro příštího roku. Co o nich zatím víme?

 

19H2

Aktualizace 19H2, jež vyjde snad ještě v průběhu září, je cílená převážně na firmy, některé novinky by ale mohli ocenit i běžní uživatelé.

- Možnost aktivace hlasového asistenta i při uzamčeném systému a ovládání počítače obdobně jako chytrý reproduktor.

- Další úprava se týká latence digitálních per – zatímco dosud ji z nejasného důvodu určuje na základě typické hardwarové konfigurace systém, s 19H2 ji budou moct nastavit sami výrobci.

- Lepší výkon (a nejspíš též životnost) zajistí efektivnější distribuce procesů systému mezi „oblíbená“ jádra CPU.

- Počítače s Windows 10 S budou moct za určitých okolností spouštět Win32 aplikace.

- Upozornění aplikací bude možno lépe spravovat, mimo jiné přímo z rozhraní těchto upozornění.

 

20H1

Letošní květnová aktualizace byla ve srovnání s těmi předchozími o něco chudší a ani ta plánovaná na březen/duben 2020 zatím nevypadá kdovíjak honosně, ačkoliv Microsoft má ještě dostatek času na její vyladění. Zatím se můžeme těšit spíš na menší vylepšení. 

- Nové rozhraní pro zařízení 2v1, připomínající víc to desktopové, než dosavadní kombinaci desktopu a tabletu.
- Reset Windows do továrního nastavení bude možno nově provést s kompletním stažením systému z cloudu, nikoliv jen z oddílu na pevném disku.
- Součástí 20H1 by měla být také nová verze Windows Subsystem for Linux, systému pro spuštění linuxových aplikací. WSL2 je od června součástí programu Insider.
- Finální a kompletní podpora Emoji 12.0.
- Rozšíření aplikace Váš telefon sice v současnosti limituje množství kompatibilních zařízení, to však postupně vzrůstá. Jsou mezi nimi už Samsung Galaxy S10, Note 8 a 9 a OnePlus 6, respektive 6T. Další dle všeho přibydou v dohledné budoucnosti.
- Aplikaci Windows Ink sice Microsoft nevěnoval příliš pozornosti, do budoucna však slibuje její užší propojení s aplikací Whiteboard.

Úvodní foto: Microsoft


Komentáře