Databázotřesení – Fedora a openSUSE opustí MySQL

Nejistota ohledně ochoty Oraclu stát za MySQL se začíná projevovat. První „velké“ distribuce hlásí k MariaDB.

Databázotřesení – Fedora a openSUSE opustí MySQL


Dva velké projekty světa otevřeného zdrojového kódu, Fedora a openSUSE, hodlají  zanevřít na kdysi uctívanou databázi MySQL a přejít na MariaDB. Podle Wiki Fedory je změna způsobena nejistotou po tom, co MySQL převzal do správcovství Oracle. Podle dokumentu: „Fedora bude mít plně otevřenou implementaci MySQL a nebude závislá na tom, co se Oracle v budoucnosti rozhodne s MySQL provést.“ Podle téhož materiálu je navíc MariaDB v některých případech rychlejší a má další malé výhody proti produktu Oraclu.

Změna by neměla být pro správce příliš komplikovaná, protože MariaDB, která z MySQL vychází, je dostatečně kompatibilní s verzí spravovanou Oraclem.

Jiná databáze je jen jedna z mnoha změn připravených vývojáři těchto dvou projektů. Mezi další patří u Fedory integrace technologie KDE KScreen, která zlepšuje správu obrazovek, nebo aktualizace systému pojmenovávání síťových rozhraní, která by měla významně usnadnit jejich správu. Tyto změny nastanou ve Fedoře 19, která bude jako poslední podporovat MySQL.

MariaDB se stane výchozí implementací také v openSUSE. Podle lednové zprávy Michala Hruseckého, návrháře Linuxu SUSE, se tak stane ve verzi 12.3 tohoto operačního systému. Uživatelé ale i nadále budou moci volit mezi MySQL od Oraclu a MariaDB.

Zatímco Fedora a openSUSE zdůraznily, že přechod bude v podstatě bezbolestný pro jejich uživatele, nelze totéž říci o Oraclu. Databázový gigant pohltil Sun Microsystems – společnost vlastnící práva na MySQL – v roce 2009 a od té doby je pozorně sledován komunitou FOSS. Podle Jaye Lymana, vrchního analytika společnosti 451 research, může mít ztráta velkých komunit Fedory a openSUSE velké důsledky v podobě obdobných rozhodnutí u jiných projektů, i když náhlý odchod Oraclu z trhu je krajně nepravděpodobný.

„Komunitní distribuce Fedora a OpenSuse typicky razí cestu pro své komerční příbuzné Red Hat Enterprise Linux a SUSE Linx EnterpriseServer. Očekával bych, že časem stejnou změnou projdou i další Linuxové distribuce,“ míní Lyman.

Úvodní foto: © Oracle


Komentáře