DirectX 11 je dostupný už i pro Vistu

Společnost Microsoft uživatele již delší dobu připravovala na to, že DirectX 11 není exkluzivní technologií jen pro Windows 7, ale že bude dostupný i pro Vistu, což se také stalo.


Konkrétně se aktualizace s podporou rozhraní DirectX 11 pro Vistu měla objevit v podobné době, kdy budou uvedeny Windows 7 na trh a Microsoft tento svůj slib dodržel. Ve službě Windows Update je nyní k dispozici aktualizace platformy s referenčním označením KB971644. Tato aktualizace je k dispozici také pro podnikový operační systém Windows Server 2008 a kromě rozšíření systému o kompletní podporu DirectX 11 přidá tiskovou knihovnu pro XPS dokumenty, API označené jako „Windows Automation“ a také aktualizace platformy Windows pro přenosná zařízení.

Jedním z hlavních benefitů, který DirectX přináší, je podpora API DirectCompute, přičemž jsou podporovány tři verze DirectCompute shaderu a to 4.0, 4.1 a 5.0. Verze 4.0 bude spolupracovat s většinou grafických karet s podporou DirectX 10, verze 4.1 je pak je určena pro grafické karty s DirectX 10.1 a konečně 5.0 je verze DirectCompute shaderu, která vyžaduje hardwarovou podporu DirectX 11 (to jsou v současné době jen HD Radeony řady 5000 od AMD). Právě tato poslední verze je nejvíce pokročilá a nabízí nejvíce možností pro využití výpočetního výkonu jader grafických karet i pro jiné operace, než je renderování 3D grafiky.

Podpora technologie DirectX 11 se ve Vistě však hodí i těm uživatelům, kteří nemají Radeon řady 5000, neboť řadu vylepšení lze pozorovat i s grafickými kartami s podporou DirectX 10. Kdo nepozná žádný rozdíl jsou uživatelé starších grafik s podporou DirectX 9, neboť ty ještě neobsahují programovatelná jádra a jejich architektura je umožňuje použít jen na specifické operace spojené s vykreslováním grafiky, nikoliv na výpočetní výkony. Na druhou stranu je potřeba přiznat, že aplikací, které umožňují pro klasické výpočty používat jádra grafických karet je stále poskrovnu.

Microsoft tuto aktualizaci platformy označuje jako „doporučenou“, což znamená, že se do Visty nenainstaluje automaticky v případě, že máte povolenu jen instalaci kritických aktualizací. Nicméně lze její dostupnost zkontrolovat manuálně a následně potvrdit, že si přejete její instalaci.Komentáře