Dnes končí podpora Windows XP

Poté, co Microsoft dnes ukončí podporu operačního systému Windows XP, budou miliony uživatelů po celém světě podle expertů již brzy čelit útokům kyberzločinců.

Dnes končí podpora Windows XP


Ode dneška Microsoft nebude vydávat žádné bezpečnostní aktualizace, takže se dá očekávat, že útočníci rychle začnou objevovat ve Windows XP díry, na které již nikdy nebudou dostupné záplaty. „Někteří kyberzločinci mají již díry nachystané a čekali na tento den,“ říká bezpečnostní analytik Chris Sherman ze společnosti Forrester Research. „Pokud byste o nějaké díře věděli, proč byste nepočkali?“

Útočníci budou zkoumat budoucí bezpečnostní záplaty vydávané pro Windows Vista a Windows 7, díky nimž získají představu o tom, zda podobné díry neexistují i ve Windows XP. Ukončení podpory Windows XP je potenciální problém pro společnosti, které více než deset let starý operační systém od Microsoftu mají nainstalovaný na desítkách počítačů. Podle odhadů Forresteru využívá XP asi 20 % firem, přičemž ve veřejném sektoru je to ještě více. S podobným odhadem přišla také společnost Fiberlink.

Otázkou je, proč firmy nechtějí na novější verzi Windows migrovat. „Některé firmy to jednoduše podcenily a některá oddělení IT pak na migraci nedostala finance,“ říká Michael Silver z firmy Gartner s tím, že řada organizací nebrala ukončení podpory Windows XP vážně. Nespočet firem navíc používá aplikace, které mohou běžet pouze na XP, jelikož jsou s novějšími verzemi OS nekompatibilní. Jiné společnosti nechtějí upgradovat kvůli ovladačům, jež nejsou dostupné na drahý hardware (například ve zdravotnictví), který používají.

Migrace zabere spoustu času, záleží to však především na prostředcích, která mají firmy k dispozici. „Můžete upgradovat 20 000 zařízení přes víkend – pokud máte 20 000 techniků,“ dodává Silver. Takovou migraci má za sebou například francouzská instituce EHESP, která upgradovala 600 počítačů z Windows XP na Windows 7 v jednom měsíci s pouze třemi „ajťáky“ a jedním konzultantem. Povedlo se jí to díky částečné automatizaci celého procesu za použití služby od společnosti Dell s názvem Migration Fast Forward Service.

„Po otestování kompatibility našeho softwaru jsme přešli ze starých počítačů na nové a z Windows XP na Windows 7 rychlostí asi 30 počítačů denně,“ řekl Gwendal Rosiaux z EHESP. „Jsem si naprosto jistý, že to byla ta nejrychlejší a nejlevnější varianta. Bez automatizace by to nešlo.“ Microsoft bude dodávat bezpečnostní aktualizace i po osmém dubnu, avšak pouze pro společnosti, které si připlatí za nadstandardní podporu. Oficiální ceník této služby neexistuje, podle analytiků to však bude okolo dvou set dolarů ročně na počítač, přičemž tato částka se bude každý rok zdvojnásobovat.

 

Úvodní foto: © Microsoft


Komentáře