EMC: Mobilita ovládla už i podnikové aplikace

Na konferenci Momentum 2011, která proběhla na začátku měsíce v Berlíně, představila divize Information Intelligence Group společnosti EMC řadu novinek, mimo jiné i svoje mobilní podnikové řešení Documentum Mobile pro iPad.

EMC: Mobilita ovládla už i podnikové aplikace


Rohit Ghai, viceprezident a generální manažer Content & Case Management Group společnosti EMC (na fotografii vlevo), nám v rozhovoru poskytl bližší informace o trendu mobility, který proniká i do podnikových aplikací a systémů a také nám přiblížil podobu mobilního řešení EMC a dalších kroků, které jeho firma chystá.
Rohit Ghai
Jak vaše firma reaguje na nástup tabletů ve firemní sféře?
Tuto změnu, která je spjatá z celkovým posunem k post-PC éře, si dobře uvědomujeme a reflektujeme v aktuálním portfoliu. Mobilita se spojuje s cloud computingem a dnes s podnikovými systémy stále častěji pracují takzvaní „noví uživatelé“, kteří mají zkušenost zejména z Facebooku a z tabletů, takže je potřeba jim nabídnout odpovídající řešení. Prvním krokem společnosti EMC bylo uvolnění aplikace EMC Documentum Mobile pro iPad, která má být určena nejen pro zmíněné nové uživatele, ale prakticky pro všechny zaměstnance, kteří se pohybují v terénu a potřebují přístup k informacím odkudkoliv. Dalo by se říci, že to jsou vlastně podnikové informace „na cestu“. Jak aplikace vypadá v praxi a v jakých situacích ji lze (s trochou nadsázky) použít, můžete vidět ve videu pod článkem.

Proč jste si vybrali právě iPad a plánujete s podporou i pro další platformy?
Výběr iPadu od Applu jako první platformy byl čistě kvůli jeho tržnímu podílu v podnicích. Na řadu samozřejmě přijde i podpora dalších zařízení, jako jsou smartphony iPhone či přístroje s Androidem. V budoucnu bychom se také rádi posunuli k HTML5 rozhraní mobilních aplikací místo nativních rozhraní jednotlivých platforem.

Liší se mobilní aplikace Documentum od té desktopové nebo je její věrnou kopií?
Mobilní aplikace je hodně jiná, což je dáno i charakterem zařízení, na kterých je provozovaná. U tabletů je primárním cílem konzumace obsahu, nikoliv jeho vytváření, takže tomu odpovídá funkcionalita, rozhraní i ovládání. Dělat přesnou kopii desktopové verze pro tablety by nedávalo příliš smysl a cílem těchto dvou řešení není ani tak vzájemná substituce, jako primárně doplnění. Jiný je třeba i způsob vyhledávání a celkově byla mobilní aplikace odlehčena, aby byla co nejsnadněji použitelná. Nicméně není to omezení uživatele, že by na tabletu nemohl dělat to co na PC, ale jde spíše o přirozenou změnu danou celým posunem v IT.

Jak mobilita a cloud ovlivnila váš byznys?
Mobilita do podniků přišla spolu s konzumerizací, tedy s využíváním běžných zařízení z oblasti spotřební elektroniky i pro účely byznysu. Jedná se o velký trend, o globální fenomén, kterému se nedá vyhnout a naopak je potřeba na něj co nejlépe reagovat. Cílem EMC je spokojenost uživatelů a také cloud výrazně ovlivnil celou oblast content managementu, kdy je stále častěji požadováno, aby vše bylo přístupné z cloudu. Rozšiřujeme proto nabídku podnikových řešení  přístupných pomocí služby EMC OnDemand, která nyní nabízí v cloudu i řešení Captiva, Document Sciences a Documentum. Výhodou je, že firma používá vždy aktuální verzi softwaru, zjednoduší se jí správa jinak komplexních aplikací a má i nižší náklady na údržbu.

Úvodní foto: © Frank Gärtner - Fotolia.com


Komentáře