Evropská komise schválila výběr prohlížečů ve Windows

Konečná podoba výběrové obrazovky, tzv. ballot screenu, úspěšně prošla schvalovacím řízením Evropské komise.


S výsledkem jsou spokojeni jak iniciátoři tohoto procesu, tak i softwarové společnosti, podle kterých jde o významný milník v počítačovém průmyslu.

Microsoft, největší softwarová společnost na světě, uživatelům novějších operačních systémů Windows (XP, Vista a 7) umožní výběr vlastního webového prohlížeče. Kromě Internetu Explorer tak budou moci zvolit mezi dalšími čtyřmi nejpoužívanějšími prohlížeči. Jmenovitě jde o Firefox, Operu, Chrome a Safari.

„Považujeme to za vítězství důležité nejen pro budoucnost internetu, ale i pro jeho uživatele“ říká Hakon Wium Lie, CTO norské společnosti Opera Software. Právě ta si u Evropské komise v roce 2007 poprvé stěžovala na porušování hospodářské soutěže ze strany Microsoftu. Konkrétně jí vadilo přímé vázání prohlížeče IE na systémy Windows, čímž se prý výrazně snižovala šance na prosazení konkurenčních produktů.

Velkým problémem pro Opera Software byl i odmítavý postoj Microsoftu k dodržování technologických standardů, které jsou široce používány ostatními internetovými společnosti. Vzhledem k dominantní pozici IE na trhu s prohlížeči totiž mnoho webových tvůrců své stránky přizpůsobovalo ¨ právě požadavkům IE a nebralo ohled na jeho alternativy, včetně Opery.

„Dny, kdy společnosti mohli využívat špatných standardů k omezování uživatelů, jsou pryč“ raduje se Wium Lie.

Poprvé ve své historii také Microsoft slíbil zpřístupnit přímé konkurenci širokou škálu svých softwarových produktů, včetně operačních systémů Windows či nástrojů Office, Exchange a SharePoint. Tyto sliby už však pro Microsoft právně závazné nejsou. Alespoň tomu tak bude do té doby, než Evropská komise v této věci zahájí formální soudní řízení. Komisi prý v tomto případě jde o zajištění tzv. interoperability, tedy situace, kdy různé systémy budou schopny efektivní spolupráce a vzájemného poskytování služeb.

Komisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová doufá, že k podepsání dohody o interoperabilitě dojde již počátkem příštího roku. Podle některých odborníků jde však o šibeniční termín, za který vývojáři třetích stran nestihnou přizpůsobit své produkty pro spolupráci s Microsoftem. Například Open Office, open source alternativa ke kancelářskému balíku Microsoft Office vyvíjená společností Sun Microsystems, by prý ke svému přizpůsobení potřebovala minimálně čtyři měsíce.Komentáře