Excel konečně nabízí možnost spolupráce v reálném čase

Nový Excel, součást řešení MS Office, se konečně dočkal dlouho vyžadovaného vylepšení, který jej opět staví do konkurenceschopné pozice. Přímá kooperace s dalšími lidmi na jednom dokumentu – a to s těmi, kteří pracují na různých platformách -- je tak realitou.

Excel konečně nabízí možnost spolupráce v reálném čase


Právě možnost spolupráce v reálném čase bylo jedním z nejdůležitějších témat, kterému se věnovaly Office 2016, zatím nejnovější verze oblíbeného kancelářského balíčku.

Verze 2016 nabídla poprvé možnost více lidem najednou v reálném čase editovat desktopovou verzi wordového dokumentu; funkčnost následně Office rozšířily i na Powerpoint. Jde o velkou změnu oproti dřívějším verzím aplikací, avšak pro udržení konkurenceschopnosti balíčku zcela nezbytnou.

Je dobré poznamenat, že ke spolupráci na upravování excelového dokumentu nestačí jen vytvořit dokument. Je nutné také využívat jedno z online úložišť Microsoftu.

Proč se Microsoft k podobnému kroku odhodlal je jasné – Google G Suite. Google Sheets totiž nabízí spolupráci v reálném čase již roky a je stále oblíbenější, a navíc od nedávna agresivně míří na podnikové pracovníky, kteří jsou dominantou právě Microsoftu. A ten si své předplatitele nechce nechat sebrat.

Pro využití funkce upravování dokumentu v reálném čase se nahoře na liště ukáží miniatury profilových obrázků editujících uživatelů. Kliknutím na jeden z nich přesune kurzor uživatele tam, kde daná osoba dokument upravuje. Lze tedy snadno pozorovat, co kdo přesně dělá.

Microsoft rovněž přinesl betaverzi funkce AutoSave, tedy automatického ukládání, prozatím na Word, Excel a PowerPoint na platformě Windows. Má automaticky ukládat soubory na cloudové služby Microsoftu, rovněž v reálném čase. Má snížit známý pocit hrůzy z toho, když počítač či systém selže a uživatel si dlouho neuložil svůj soubor. Google, Apple a další hráči v oboru produktivity již dávno podobné funkce mají.

Prozatím je funkce spolupráce v reálném čase dostupná pouze uživatelům programu Office Insider, konkrétně ve Fast kruhu. Brzy by však měla být dostupná všem a již nyní je možné funkci spolupráce využít i s uživateli, kteří betaverzi aplikace nemají. Funkce bude dostupná i pro Android, Windows Phone a iOS.

Úvodní foto: Microsoft


Komentáře