Firefox 10 má přinést tiché aktualizace prohlížeče

Společnost si dala za cíl integrovat mechanismus tichých aktualizací již do Firefoxu 10, jehož vydání je naplánováno na začátek příštího roku.

Firefox 10 má přinést tiché aktualizace prohlížeče


Podle jednoho z vývojářů je však docela možné, že se uvedení tichých aktualizací může opozdit. „V tuto chvíli si nejsme zcela jisti, s kterou verzí [tiché aktualizace] přijdou. Pochopitelně chceme, aby se tak stalo co nejdříve,“ píše v blogovém příspěvku Ehsan Akhgari, který má na starosti jednu z komponent nového mechanismu.

Akhgari dostal konkrétně za úkol přijít na to, jak minimalizovat dobu, za kterou se Firefox znovu spustí po stáhnutí aktualizace. Jeho řešení počítá s dočasným uložením stáhnutého updatu (v podstatě tedy již aktualizovaného prohlížeče) v samostatném adresáři systému Windows a následném prohození nové verze za starou v okamžiku, kdy uživatel opětovně spustí Firefox.

O tom, že by se měl mechanismus tichých aktualizací poprvé objevit v desáté verzi Firefoxu, informuje Mozilla na svých oficiálních stránkách. Není ale vůbec jisté, že jeho finální podoba bude skutečně zveřejněna 31. ledna příštího roku, kdy dojde k vydání Firefoxu 10. Vývoj některých komponent aktualizačního mechanismu se totiž daří lépe, jiných zase hůře. Několik komponent obsahoval už Firefox 8, zatímco jiné se zřejmě neobjeví ani ve Firefoxu 10. Nejistý je například osud funkce pro obejití UAC varování při instalaci nové aktualizace. Pokud by se tiché aktualizace nepovedlo plně zprovoznit společně s Firefoxem 10, pak nezbyde než počkat do 13. března na Firefox 11.

Mozilla pracuje na tichých aktualizacích déle než rok. Původně se měly objevit již ve Firefoxu 4, což se však z mnoha různých důvodů nestalo. Implementací tichého aktualizačního mechanismu by se Firefox stal teprve druhým prohlížečem, který uživatele nezatěžuje každým updatem. Google Chrome instaluje aktualizace na pozadí již od svého debutu v září 2008.Komentáře