Firefox 12 bez dvou nových klíčových funkcí

Vývojáři zřejmě nestihnou zařadit nové funkce pro záložky do další verze Firefoxu, jak původně slibovali. To může být dobrá zpráva pro konkurenční prohlížeče Chrome a Safari.

Firefox 12 bez dvou nových klíčových funkcí


Mozilla původně slíbila, že se nová domovská stránka a stránka pro organizaci záložek objeví ve Firefoxu 12, jehož vydání je naplánováno na duben. Je však velmi pravděpodobné, že vývojáři obě funkce nakonec odloží až na Firefox 13. S informací přišel server ExtremeTech.


Pomocí nových funkcí chtěla Mozilla srovnat krok s konkurenčními prohlížeči, u kterých se ostatně také v mnohém inspirovala. Nová stránka pro organizaci záložek se například velmi podobá panelu Rychlý přístup prohlížeče Opera, v kterém jsou maticově zobrazeny náhledy oblíbených webových stránek. Ve Firefoxu má podobný systém sloužit k zobrazení devíti nejnavštěvovanějších stránek.


Větší plány má ale Mozilla s novou domovskou stránkou, jejíž proměna je rozdělena na dvě fáze. V té první má domovská stránka dostat čistý bílý vzhled a místo stavového řádku se v dolní části prohlížeče objeví ikonky několika základních funkcí, jako jsou záložky, historie, nastavení či doplňky. V druhé fázi projde domovská stránka radikálnější změnou. Dostane nový panel nástrojů a přímý přístup na Google Chat. Výrazně ubude prázdného místa, které bude zaplněno seznamem nejoblíbenějších a naposledy sdílených webů či webových aplikací.


S největší pravděpodobností se ale vývojářům ani jednu z nových funkcí nepodaří zařadit do Firefoxu 12. Realističtější odhady hovoří spíše o Firefoxu 13, který zatím nemá pevně stanovené datum vydání. Jediné dvě novinky, s kterými Mozilla pro Firefox 12 najisto počítá, jsou tak automatické dokončování adres a hlubší integrace s webovými aplikacemi.


Odložení funkcí je daní za rychlejší vývojový cyklus prohlížeče, který Mozilla spustila, aby udržela krok s konkurencí. To se jí paradoxně může velmi vymstít, protože mnoho uživatelů začíná kvůli neustále odkládaným inovacím vážně uvažovat o přechodu na jiný prohlížeč.Komentáře