Firefox 3.5.1: Stabilnější, rychlejší a bezpečnější

Společnost Mozilla v uplynulém týdnu uvolnila novou verzi prohlížeče Firefox 3.5.1, který opravuje vysoce kritickou chybu v JavaScriptovém enginu. Oproti verzi 3.5 také nový Firefox zvyšuje stabilitu a rychlost při spuštění.


Vysoce kritická chyba v JavaScriptovém enginu TraceMonkey přinutila vývojáře urychleně vydat opravu, neboť čtyři dny po jejím objevení, konkrétně v pondělí, byl na malwarovou stránku Milw0rm.com odeslán pro veřejné použití škodlivý kód, který ji umožňoval zneužít. Více o této chybě najdete v článku Firefox 3.5 má vážnou chybu ve zpracování JavaScriptu na SecurityWorldu.

Vydání Firefoxu 3.5.1 bylo sice naplánováno na druhou polovinu července kvůli některým chybám objeveným ve verzi 3.5 (viz článek Firefox 3.5 není stabilní, Mozilla chystá opravy), ale původně se s jeho uvolněním nepočítalo tak brzy.

Mezi další vylepšení Firefoxu 3.5.1 tedy patří opravení často diskutovaných problému se stabilitou prohlížeče a také s pomalými starty, na které si uživatelé často stěžovali. Řada komentátorů v této souvislosti tvrdí, že Mozilla měla s uvolněním Firefoxu 3.5 ještě počkat, neboť zbytečně nyní vystavila řadu uživatelů riziku a Release Candidate fáze tohoto prohlížeče, byla zbytečně uspěchaná. Výrobce chtěl totiž finální verzi uvolnit do konce prvního pololetí letošního roku, což se mu sice podařilo, ale za cenu zbytečných chyb v aplikaci.

Až nyní uvolněná verze Firefoxu 3.5.1 měla být podle expertů tou „skutečně finální“ a předchozí vydání mělo spadat ještě do Release Candidate fáze. V uplynulých dnech se také objevily další informace, že do konce roku by se mohl objevit Firefox 3.6, který se má soustředit na rychlejší start aplikace, odezvu uživatelského rozhranní či snadnější instalace doplňků a skinů. Vzhledem k tomu, že nejde o žádné zásadní zásahy, lze očekávat, že vývoj této verze se neprotáhne tak, jako tomu bylo u Firefoxu 3.5.

Firefox 3.5.1 je k dispozici ke stažení ze stránek Mozilly ve verzi pro Windows, Linux a Mac OS X ve více než 70 jazycích a stávající uživatelé také mohou využít automatickou aktualizaci prostřednictvím funkce „Zkontrolovat aktualizace“, která je zabudována přímo v prohlížeči.

Podobně jako Mozilla, i společnost Google vydala záplaty na svůj prohlížeč Chrome (2.0), které mají za cíl opravit dvě zranitelnosti, z nichž jedna je kritická a druhá má status vysoce nebezpečné. Mezi další vylepšení patří aktualizace JavaScriptového enginu prohlížeče, opravy v Google Gears a podobně jako u Firefoxu měla být u Chrome zvýšena stabilita.

Ve stejný den, jako byla objevena vysoce kritická zranitelnost ve Firefoxu 3.5.1, se objevily zprávy také o zranitelnosti v ovládacím prvku ActiveX, který je využíván např. pro zobrazování excelových tabulek v Internet Exploreru. Microsoft sice vydal nástroj, kterým je možné ActiveX zakázat, ale do dnešního dne na tuto chybu neuvolnil regulérní opravu.Komentáře