Firefox 3.6.6: Nečekaně rychle vydaná aktualizace

Jen pět dní po vydání prohlížeče Firefox 3.6.4, který přinesl jako jednu z hlavních novinek oddělení běhu zásuvných modulů, uvolnila Mozilla novou aktualizaci s poměrně překvapivým označením 3.6.6.


Proč byla zcela přeskočena verze 3.6.5 nebylo vysvětleno, v poznámkách k vydání Firefoxu 3.6.6 pak Mike Beltzner, ředitel Firefoxu, na blogu Mozilly uvedl, že jde o aktualizaci funkce zabraňující pádům prohlížeče způsobenými doplňky třetích stran, jakými jsou Flash od Adobe či Silverlight od Microsoftu.

Při pádu pluginu může uživatel dát znovu nahrávat webovou stránku a restartovat tak doplněk. Při zamrznutí doplňku, který způsobí, že celý prohlížeč přestane reagovat, pak Firefox 3.6.4 ukončil takový doplněk po 10 sekundách. Tato funkcionalita byla testována asi milionem uživatelů, přesto bylo nakonec potřeba ji změnit.

Hlavně majitelé starších počítačů si totiž po uvedení Firefoxu 3.6.4 stěžovali, že by ocenili delší dobu vyhrazenou pro čekání na odezvu od doplňku a to obzvlášť u her a 10 sekund je podle nich málo. Mozilla proto v reakci na tento požadavek prodloužila dobu před ukončením doplňku na variabilní limit mezi 10 a 45 sekundami. Právě toho je jediná změna, kterou přináší Firefox 3.6.6, jenž byl uvolněn o uplynulém víkendu, jinak je ve všem shodný s verzí 3.6.4 – více o ní najdete v článku Firefox 3.6.4 není jen běžnou bezpečnostní aktualizací.

Firefox 3.6.6 je k dispozici ke stažení z webu Mozilly již tradičně ve verzích pro Windows, Mac OS X a Linux, uživatelům předchozí verze bude aktualizace automaticky nabídnuta ke stažení, případně mohou využít mechanizmus automatických aktualizací zabudovaný ve svém prohlížeči.Komentáře