Firefox 3.6 beta má vyjít již zítra

Uvolnění první betaverze Firefoxu 3.6, původně naplánované na minulý týden, bylo odloženo. Nový termín je v tomto týdnu, nicméně podle všeho nebude vývoj této verze opět tak rychlý, jak se původně počítalo.


Společnost Mozilla sice již na svém ftp nabízí testovací (tzv. noční) build Firefoxu 3.6 beta, ale zatím se zdráhá s jeho veřejným uvolněním. Po odložení jeho vydání v minulém týdnu (konkrétně se tak mělo stát 16. října) je novým termínem středa 21. října.

V sprnu Mozilla uvolnila první alfa verzi Firefoxu 3.6 s tím, že v polovině října by mohla být dostupná již release candidate verze, ale vývoj tohoto produktu opět jako v případě jeho předchůdce vázne a bude možné označit za štěstí, když se finální produkt dostane na trh do konce letošního roku.

Přitom Firefox 3.6 s kódovým označením Namoroka má přinést jen několik dílčích zlepšení oproti verzi 3.5 jako je vizuální náhled panelů po zmáčknutí kombinace kláves ctrl a tab, nová „témata“ pro vzhled, rychlejší práce s JavaScriptem, vylepšené nástroje pro dokončování, synchronizace záložek, zlepšení nahrávání webových stránek, optimalizované obnovování přerušené „session“ či kontrola starých doplňků.

Pokud po testech betaverze Firefoxu 3.6 někdo touží ještě před jejím oficiálním uvolněním, je její „noční build“ k dispozici na této adrese http://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/nightly/3.6b1-candidates/build1/ , kde stačí vybrat operační systém a procesor a stáhnout binární kód, nicméně je pravděpodobné, že v oficiální betě dojde ještě ke změnám a v každém případě je potřeba počítat s možností vysoké chybovosti.

Velkým milníkem ve vývoji Firefoxu má být verze 4.0, od které se očekává, že by mohla přinést řadu designových změn, lepší správu paměti a také větší rychlost. Několik náhledů na nové rozhraní Firefoxu 4.0 najdete na stránkách amerického PC Worldu.Komentáře