Firefox 3.6 beta: Rychlejší, spolehlivější a s novými funkcemi

Po několika odkladech společnost Mozilla uvolnila na konci minulého týdne beta verzi svého chystaného prohlížeče Firefox 3.6. Co konkrétně přináší za novinky?


Původně měla být beta verze Firefoxu 3.6 dostupná již v září, pak byl tento termín posunut na polovinu října, ovšem když se jej nepodařilo stihnout, došlo k dalšímu odložení a to na 21. října. Nakonec se ovšem „testůchtiví“ uživatelé dočkaly první beta Firefoxu 3.6 až během pátku 30. října. Zdržení napovídá, že vývojáři Mozilly mají opět problémy s opravami nalezených nedostatků a je proto pravděpodobné, že uvedení finální verze tohoto prohlížeče se opět opozdí.

První beta Firefoxu 3.6 s kódovým názvem Namoroka podle informací Mozilly přináší zhruba 900 oprav a změn ve srovnání se srpnovou alfa verzí. Jedním z hlavních vylepšené této verze má být vyšší rychlost a beta přináší jak vyšší rychlost práce s JavaScriptem, tak i rychlejší spouštění (mimochodem právě pomalý start je tím, na co si řada uživatelů Firefoxu 3.5 stěžuje) i svižnější odezvu. Beta ovšem zahrnuje i nové funkce, jako je vizuální náhled panelů po zmáčknutí kombinace kláves ctrl a tab, nová „témata“ pro vzhled, která jsou nyní snáze dostupná a také podporu GUI Aero Peek ve Windows 7, dále vylepšené nástroje pro dokončování vyplňovaných údajů na stránkách nebo třeba podporu nových CSS, DOM a HTML 5 technologií.

Vývojáři také zapracovali na synchronizaci záložek, optimalizovaném obnovování přerušené „session“ či na kontrole a možnostech aktualizace starých doplňků. Právě na doplňky pro Firefox se v poslední době Mozilla intenzivně zaměřuje, neboť ty se často stávají cílem internetových útočníků a na rozdíl od prohlížeče je uživatelé tak často neaktualizují.

Firefox 3.6 je založen na enginu Gecko 1.9.2 a pro beta verzi platí, že jejím uživatelům budou k dispozici automatické aktualizace na novější verze, až budou dostupné, což u alfy nebylo možné. Mozilla tento postup vyzkoušela u Firefoxu 3.5 a pravděpodobně se jí osvědčil.

Firefox 3.6 beta 1 je k dispozici ke stažení z webu Mozilly z adresy http://www.mozilla.com/en-US/firefox/all-beta.html ve zhruba 50 jazycích a jak je již zvykem, ve verzích pro Windows, Mac OS X a Linux. Jak jsme informovali včera, v této době je ve fázi dokončování i druhá majoritní verze „sesterského“ prohlížeče Firefoxu určený čistě pro Mac OS s názvem Camino, bližší informace o něm najdete v článku Webový prohlížeč Camino 2.0: Firefox s designem Safari.Komentáře