Firefox 3.6: První verze ke stažení, prioritou je zrychlení

Společnost Mozilla na konci minulého týdne uvolnila první veřejné preview chystaného Firefoxu 3.6 s označením alfa 1. Dokončen by měl být již v listopadu a má přinést několik drobných zlepšení.


Firefox 3.6 má kódové označení Namoroka, což je také jméno národního parku na Madagaskaru a již poměrně krátká doba plánovaného vývoje naznačuje, že se bude jednat oproti současné verzi tohoto prohlížeče spíše o méně inovované vydání a s výraznějšími novinkami má podle zástupců Mozilly přijít až Firefox 3.7, jehož uvolnění je plánováno na příští rok.

I když Firefox 3.6 alfa 1 je určen pro veřejné testování, Mozilla všechny uživatele před novou verzí raději důrazně varovala, aby ji nepoužívali pro běžné účely, neboť je určena hlavně pro vývojáře a testery, ne pro standardní práci.

Firefox 3.6 je založen na enginu Gecko 1.9.2 a mimo jiné se má vyznačovat vyšší rychlostí JavaScriptového enginu TraceMonkey, dále pak rychlejším startem a dalšími menšími změnami (viz dále).

V interview z minulého měsíce Mike Beltzner, ředitel Firefoxu, potvrdil, že již interní vývojáři Mozilly testují následovníka Firefoxu 3.6, který má být něco jako lepší „Firefox 3.5“ hlavně díky kratší velikosti a menším nárokům. Beltzer tvrdí, že vidí na trhu s browsery intenzivní konkurenci, čímž pravděpodobně narážel na společnost Google, která výrazně inovuje svůj prohlížeč Chrome.

Mozilla byla také v poslední době kritizována, že Firefox v rychlostních testech nedosahuje výkonů browserů Chrome či Safari a směr vývoje Firefoxu 3.6, který má být zaměřen hlavně na zrychlení, je proto pravděpodobně inspirován snahou o předehnání konkurence i v této oblasti.

Na začátku září Mozilla plánuje uvolnit první beta verzi Firefoxu 3.6 a release candidate bychom se mohli dočkat někdy v polovině října. Mozilla chce také v nové verzi svého prohlížeče kustomizovat jeho chování na základě uživatelovy historie surfování, rozšířit možnost prohledávání otevřených panelů či zlepšit zabudovaný manažer stahování. Firefox 3.6 má také přímo podporovat některé vlastnosti chystaného operačního systému Windows 7, jako je např. Aero Peek, neboť nový OS má uživatelům dovolovat např. nahlížet pod jakékoliv otevřené okno.

Firefox 3.6 alfa 1 je k dispozici ke stažení pro Windows, Mac OS X a Linux z vývojářského centra Mozilly.Komentáře