Firefox 4.0 přijde ještě letos s vyšší rychlostí a se spoustou novinek

Zástupci společnosti Mozilla včera odhalili bližší detaily o chystaném webovém browseru Firefox 4.0.


První beta verze Firefoxu 4.0 má být k dispozici již v příštím měsíci a s dokončením finální verze se pak počítá do konce listopadu. V 50minutové prezentaci mluvil Mike Beltzner, ředitel Firefoxu, také o nových funkcích, změnách a technologiích, které jeho společnost hodlá v nové verzi prohlížeče použít.

Beltzner také potvrdil, že se chystá aktualizace Firefoxu 3.6, která bude obsahovat všechny novinky, které původně Mozilla chtěla dát do samostatné verze 3.7, od čehož pak ovšem upustila. Nové funkce by se měly ve Firefoxu 3.6 objevit již při jeho příští aktualizací (označené jako 3.6.4) a hlavní novinkou má být oddělení běhu doplňků od jádra browseru. Tento projekt, označovaný jako Lorentz, má zamezit pádům Firefoxu v případě selhání takových plug-inů, jako je Flash, Quicktime či Silverlight.

Co se týká již zmíněného Firefoxu 4.0, jednou z hlavních priorit je podle Beltznera zvýšení rychlosti. Není divu, protože konkurence od doby uvedení Firefoxu 3.6 opět na rychlosti zapracovala a Mozilla nechce zůstat pozadu (podle posledních testů kolegů z amerického Computerworldu v současnosti Firefox poráží v JavaScriptu už jen Internet Explorer 8.0, zatímco Chrome, Opera či Safari ve svých posledních verzích již dosahují lepších výsledků). Zrychlit se má jak samotný běh prohlížeče a zejména pak JavaScriptového enginu TraceMonkey, tak i odezva na požadavky uživatele. Firefox 4.0 má dále přinést přepracované rozhraní, které by mělo být jednodušší a podobné tomu, jaké má Chrome. Tedy s méně textovými boxy a jednotlačítkovým menu.

Firefox 4.0 také nabídne nativní podporu pro 64bitové operační systémy Windows a Mac OS X, hardwarovou akceleraci za využití Direct2D API, podporu multidotykových displejů či rozšířenou podporu jazyka HTML5. Technologie hardwarové akcelerace, kterou chce využít i Microsoft v chystaném IE9, bude ovšem dostupná jen pro uživatele Windows Vista a 7, starší Windows XP ji nepodporují. Mozilla také chystá rozšíření nového Firefoxu tzv. jediné přihlášení, pro zjednodušení logování na více stránek a vylepšit manažer pro správu hesel.

Co se týká dodržení termínu uvedení nové verze Firefoxu na trh, s nímž měla v minulosti Mozilla závažné problémy, ujistil Beltzner, že jeho firma udělá vše pro to, aby byl časový harmonogram zvládnut. Pokud by se však nestalo, chce počkat s uvedením až na začátek roku 2011, neboť prosinec je prý špatným měsícem pro uvádění nového produktu.Komentáře