Firefox 4 bude mít méně funkcí, než se původně očekávalo

Na některé původně slibované funkce se ve finální verzi prohlížeče Firefox 4 nedostane. Mozilla chce totiž ještě zapracovat na jejich vývoji.


Mozilla počátkem minulého týdne uvolnila další betu připravované čtvrté verze prohlížeče Firefox. Pátá beta dává uživatelům opět nahlédnout pod pokličku několika očekávaných funkcí, pozornost si v ní zaslouží především podpora experimentálního rozhraní Audio Data API pro webové vývojáře a také podpora protokolu HSTS (HTTP Strict Transport Security), který serveru umožňuje informovat prohlížeč o nutnosti použít k přístupu pouze zabezpečené připojení. V páté betaverzi je již také od samého začátku aktivována hardwarová akcelerace, jeden z největších taháků čtvrtého Firefoxu. Vyzkoušet si ji však mohou pouze majitelé operačních systémů Windows Vista a 7. Více o hardwarové akceleraci se dočtete v našem starším článku Firefox 4.0: Čtvrtá beta přináší hardwarovou akceleraci.

Novinek tedy Firefox 4 přinese určitě velké množství, nicméně na některé původně slibované nástroje se přeci jen nedostane. Kvůli náročnému vývoji byla Mozilla nucena některé prvky osekat či zcela odstranit. První obětí se koncem minulého měsíce stal správce účtů (Account Manager), který měl uživatelům pomoci ulevit od potřeby pamatovat si mnoho různých uživatelských jmen a hesel. Nástroj je sice stále dostupný ve formě experimentálního add-onu, nicméně jeho funkce je omezena na několik webů.

Dalším nástrojem, který si Mozilla uložila do šuplíku, je Inspector. „Vzhledem k velkému počtu nevyřešených chyb jsme nebyli schopni zaručit správnou funkci tohoto nástroje ve finální verzi,“ vysvětluje důvody jeden z vývojářů prohlížeče, Rob Campbell. Na druhou stranu však podle něj alespoň zbyde více času na vývoj webové konzole. V nejisté situaci se nyní nacházejí ještě tiché aktualizace, jejichž vývoj se asi výrazně prodlouží a na jejich příchod si tak možná budeme muset počkat až na další verze prohlížeče.

I přes tento úbytek nástrojů však zůstává potenciál Firefoxu 4 stále vysoký. Jeho stěžejní funkce se podle všeho podaří dokončit včas - vydání finální verze Firefoxu 4 by se mělo uskutečnit do konce letošního roku.Komentáře