Firefox 4 nabírá další a další zpoždění

Mozilla téměř určitě nestihne uvolnit finální verzi webového prohlížeče Firefox 4 do konce tohoto měsíce, jak původně slibovala. Má totiž problémy s poslední betou.


Christian Legnitto, který v Mozille dohlíží na vydávání nových verzí prohlížeče Firefox, ve svém prohlášení uvedl, že uvolnění dvanácté bety Firefoxu 4 během několika následujících dnů je velmi nepravděpodobné. Mozilla se totiž musí nejprve vypořádat s pěticí chyb, které beta verzi sužují. Jednu z chyb označila Mozilla za kritickou, další jako důležitou a zbylé tři jako normální. Nedostatky se objevily také v kódu hardwarové akcelerace.

Pro Mozillu jde o další komplikaci v již tak problematickém vývoji čtvrté verze Firefoxu. Původní datum vydání bylo stanoveno na listopad 2010, vývojáři však museli své plány změnit a vydání přesunuli na začátek letošního roku. V lednu pak Damon Sicore, senior ředitel vývoje této platformy, slíbil, že finální Firefox 4 bude k dispozici do konce února. Mozilla dokonce ani nevylučuje, že beta 12 nebude poslední. „Je možné, že budeme potřebovat ještě třináctou betu,“ přiznává Legnitto.

Mozilla čelí velkému tlaku od ostatních prohlížečů a postupně ztrácí svůj podíl na trhu. Například Google již představil betaverzi Chrome 10 a také Microsoft již v minulém týdnu uvolnil RC verzi IE9 a současně i rozeslal pozvánky na slavností uvedení nového prohlížeče na trh. Byla to přitom právě Mozilla, která Microsoft nedávno kritizovala za nemoderní přístup k vývoji IE9. Společnost nicméně přeci jen pochopila, že vývojový cyklus Firefoxu je příliš pomalý a proto se jej rozhodla změnit. Do konce roku hodlá uvolnit hned tři velké aktualizace. Více se dočtete v článku Mozilla zrychluje vývojový cyklus Firefoxu.Komentáře