Firefox 4 přichází, na rozdíl od IE9 i pro Windows XP

Po uvolnění druhé RC verze je vývoj nového Firefoxu konečně u konce. Namísto propagace jeho předností se však Mozilla zabývá spíše kritikou Microsoftu.


Vztahy mezi Microsoftem a Mozillou již delší dobu nejsou zrovna idylické. Předmětem jejich sporu se naposledy stala hardwarová akcelerace. Microsoft se totiž nechal slyšet, že jeho prohlížeč Internet Explorer 9 je schopen hardwarově akcelerovat grafiku nejlépe ze všech prohlížečů, protože se jako jediný nezabývá vývojem pro více operačních systémů, ale soustředí se pouze na svá Windows. Mozilla tato tvrzení vzápětí označila na nesmyslná a vyzvala Microsoft k nešíření bludů. Více se můžete dočíst v článku Microsoft: IE9 je lepší než ostatní, protože běží jen na Windows.

IE9 si navíc mohou stáhnout jen majitelé novějších Windows. S téměř deset let starými Windows XP už v Microsoftu zkrátka nepočítají, přičemž jako důvod uvádějí snahu o modernizaci prohlížeče. Svou roli však v tomto případě možná sehrál v říjnu 2009 uvolněný operační systém Windows 7. Ať už tomu je jakkoliv, pravdou je, že ani tento krok nezapomněla Mozilla okomentovat.

„To, že není akcelerace dostupná i pro Windows XP, mě skutečně překvapilo,“ řekl Johnathan Nightingale, ředitel Firefoxu. Podle něj sice bylo zajištění hardwarové akcelerace ve Firefoxu 4 pro Windows XP trochu složitější, Mozilla však nakonec všechny problémy vyřešila částečným použitím Direct3D. „Dalo nám to docela zabrat. Ale Windows XP přeci jen používá až polovina internetové populace. S těmito uživateli musíme počítat,“ vysvětluje Nightingale.

Uvolnění finální verze Firefoxu 4 bylo naplánováni právě na dnešek v 7 hodin pacifického letního času. Konečné datum Mozilla stanovila chvilku po vydání první RC verze, která se od té finální již příliš lišit neměla. Společnost však nakonec uvolnila i verzi RC2, prostřednictvím které ještě opravila několik chyb HTTPS certifikátů. Vývojáři navíc přidali i vietnamskou mutaci prohlížeče, takže Firefox nyní mluví 83 jazyky.Komentáře