Firefox 4 se opozdí, finální verze již letos nebude

Nestabilita a chyby ve čtvrté majoritní verzi populárního open source prohlížeče zapříčinily, že Mozilla se rozhodla vydání finální verze posunout až na začátek roku 2011.


Rozhodnutí přišlo pár týdnů po zastavení pokroku v sedmé beta verzi, která měla být uvolněna v polovině září, ale Mozilla v ní prý narazila na velmi obtížně opravitelné chyby. Mike Beltzner, ředitel Firefoxu, potvrzuje na firemním blogu, že vývoj trvá dále, než se původně očekávalo a jsou vypátrávány problémy způsobující nestabilitu. Není to poprvé, co Mozilla odsunula termín vydání a v posledních letech se tato skutečnost stává již pomalu pravidlem. Lze proto očekávat, že ani nově ohlášený termín nemusí být zcela reálný.

Podle aktuálního časového rozpisu má přijít finální verze Firefoxu 4 tedy na začátku roku 2011, před ní bude ještě následovat krátké stádium release candidate, i když zatím není jasné, kolik RC verzí bude potřeba uvolnit. V nich jsou ovšem většinou již opravovány jen drobnější chyby a signalizují již víceméně dokončenost kódu. Sedmá beta by se měla objevit začátkem příštího měsíce a během listopadu a prosince Mozilla chystá uvolnění ještě dalších dvou beta verzí, což bude v případě jejího prohlížeče zatím rekordní počet. Beltzner ujišťuje, že finální verze nebude uvolněna, dokud nebude zcela připravena, ale již v minulosti se stalo (konkrétně např. u verze 3.5), že uspěchané vydání znamenalo nutnost ihned přinést opravu na nový produkt, neboť ten obsahoval kritické chyby.

V původním časovém harmonogramu počítala Mozilla s dokončením vývoje Firefoxu 4.0 ke konci listopadu a i když Beltzner tvrdí, že vývojáři dělají velké pokroky, řada změn, které se týkají i uživatelského rozhraní a layoutu, stejně tak jako vylepšeného JavaScript enginu či přidání podpory hardwarové akcelerace, si podle něj vyžádaly opravdu hodně práce. Navíc prosinec podle Beltznera není pro uvádění nového prohlížeče údajně dobrým termínem. Mozilla také již v minulém měsíci ohlásila, že nový Firefox  nebude obsahovat některé z původně zamýšlených funkcí (více viz článek Firefox 4 bude mít méně funkcí, než se původně očekávalo) a není zatím ani jasné, zda je hodlá přidat průběžně během roku v rámci pravidelných updatů.Komentáře