Firefox 4: Zájem uživatelů je mnohem vyšší než o IE9

Nově vydaný Firefox 4 jen za první tři hodiny zaznamenal milion stažení.


A to i bez přílišné propagace termínu uvedení Mozillou. Pro srovnání - Interner Explorer 9 od Microsoftu, který byl uveden minulý týden, zaznamenal za prvních 24 hodin 2,4 milionu stažení. Pokud by si Firefox 4 po prvních 24 hodin udržel stejnou dynamiku jako během zmíněných 3 hodin, znamenalo by to více než trojnásobný zájem uživatelů ve srovnání s IE9. Mozilla pro tyto účely na svých stránkách uvolnila i on-line kalkulačku, která ukazuje, kolik kopií FF4 bylo právě staženo a už ve středu ráno přesahoval počet stažení Firefoxu 4 zájem o IE9 téměř dvojnásobně.

Mozilla ovšem tvrdí, že ve srovnání se zájmem o předchozí verzi Firefoxu 3.6 se nejedná o žádný rekord, neboť starší verzi během prvních třech hodin stahovalo zhruba 12 000 uživatelů každou minutu, zatímco teď to bylo "jen" 5000 – 6000 downloadů za minutu.

Finální Firefox 4 byl vydán po více než roce vývoje od uvolnění první alfy v únoru 2010. Původně bylo jeho dokončení naplánováno na listopad loňského roku, ale díky díky komplikacím při vývoji bylo toto datum posunuto nejprve na začátek roku 2011, následně na únor a pak až na březen. Díky tomu Mozillu o týden předběhl i Microsoft s uvedením svého IE9. Nicméně tato situace by se neměla již opakovat a Mozilla chystá nový vývojový cyklus Firefoxu po vzoru Googlu, který by měl celý proces vývoje značně zrychlit. Více viz článek Mozilla bude vydávat nový Firefox každých 16 týdnů.

Mezi hlavní novinky ve Firefoxu 4 patří nový manažer panelů přezdívaný Panorama a upravené rozhraní, podobné Chrome od Googlu, dále hardwarová akcelerace grafiky a to i pod staršími Windows či zrychlení kompozice stránek. Mozilla ale také udělala některé změny, jež nepotěší dlouhodobé uživatele. Při otevírání nových stránek z odkazů pravým tlačítkem myši například nesmyslně prohodila oproti verzi Firefoxu 3.6 políčka „Otevřít odkaz v novém panelu“ a „Otevřít odkaz v novém okně“, takže kdo byl zvyklý tyto funkce využívat již automaticky ("po slepu"), bude si muset zvyknout na změnu jejich pořadí. Zajímavostí také je, že Mozilla ve Firefoxu 4 dále podporuje i Windows 2000, jejichž životnost již dávno skončila a které mají relativně nízký podíl na trhu. Ukazuje tím, že moderní prohlížeč může bez problémů fungovat i na poměrně starém operačním systému a není nutné se omezovat jen na Vistu či Windows 7, jak to udělal Microsoft.Komentáře