Firefox 6 uvolněn, revoluce se (opět) nekoná

Mozilla tento týden uvolnila finální verzi Firefoxu 6 a také opravy pro starší verzi Firefoxu 3.6. Nic mezi tím jako by neexistovalo.


Firefox 6 je druhým finálním produktem po přechodu Mozilly na zrychlený cyklus vývoje, který byl inspirován Googlem. To má ovšem mimo jiné za následek, že nelze očekávat žádné převratné novinky. I když Mozilla tvrdí, že v novém Firefoxu došlo k 1 600 změnám, asi nejviditelnější je zvýrazňování názvu domén v adresní liště, podobně jako to dělá Chrome a Internet Explorer 9. Přidán byl také javascriptový prototypovací nástroj Scratchpad a manažer pro velmi pokročilé nastavení práce s hesly, cookies, pop-up okny a podobně, který je dostupný po napsání „about:permissions“ do adresního řádku.

Uživatelské rozhraní Firefoxu 6 je velmi podobné verzím 4 nebo 5, takže běžný uživatel si pravděpodobně ani nevšimne žádných změn. Podobně jako se o Firefoxu 5 říkalo, že by si zasloužil spíše označení 4.1, tak u „šestky“ by bylo vhodné označení 4.2 a marketingový trik Mozilly s rychlým uváděním nových majoritních verzí ztrácí trochu na smyslu. Naopak se uživatelé díky tomu mohou setkat s potížemi například při vstupu do různých systémů internetového bankovnictví a podobě, které budou hlásit, že tato verze internetového prohlížeče není podporovaná a ve chvíli, kdy ji začnou konečně podporovat, již bude pravděpodobně na cestě jedna z dalších nových majoritních verzí Firefoxu. Ty jsou naplánovány na září a na listopad a více o novinkách, které by měly přinést, najdete v článcích Firefox 7 má rapidně omezit spotřebu operační paměti a Firefox 8 bude blokovat nepovolené doplňky.

Co se týká chyb, které Mozilla také opravila, pět ze sedmi záplat pro Firefox 3.6 bylo označeno jako kritických, podobně jako a osm z deseti oprav ve Firefoxu 6. Opravy pro verze 4 a 5 uvolněny nebyly, protože výrobce pravděpodobně očekává, že uživatelé přijdou automaticky na verzi 6. Ve skutečnosti se tak ale neděje. To má za následek, že ti, kdo zůstávají u Firefoxu 4 (a podle měření NetApplication to bylo ke konci července ještě celých 9 % uživatelů) používají browser s již celkem 20 neopravenými chybami.Komentáře