Firefox 8 bude blokovat nepovolené doplňky

Mozilla hodlá do Firefoxu 8 přidat funkci, která bude automaticky blokovat add-ony instalované různými aplikacemi do té doby, než je sám uživatel schválí.


Uživatelé Firefoxu se totiž často potýkají s problémy softwarových balíčků, kdy jej jim s jinou aplikací nainstalován do prohlížeče i doplněk, o který nestáli. Jde zejména o nejrůznější toolbary a další nástroje. Například doplněk pro Firefox dodávaný spolu se Skypem má podle zástupců Mozilly na svědomí častější pády prohlížeče, nehledě na to, že doplňky i aktualizovaný prohlížeč často otevírají útokům.

Justin Scott, produktový manažer pro doplňky u Mozilly, tvrdí, že praktiky instalace doplňků bez souhlasu uživatele nejsou nijak výjimečné a že tyto add-ony pak prohlížeč také zpomalují při startu i při nahrávání stránek. Cílem je tedy vrátit uživatelům kontrolu nad jejich doplňky. Po aktualizaci na Firefox 8 budou také automaticky zakázány všechny dřívější doplňky používané v předchozí verzi, takže uživatel je bude muset nejprve povolit, pokud je bude chtít používat. Cílem je zajistit, aby se takto nechtěné add-ony nedostávaly i do novějších verzí Firefoxu.

Někteří vývojáři ovšem mají problém s tím, že se již při instalaci svých doplňků uživatelů sami ptají, zda je chtějí aktivovat či nikoliv, takže i když uživatel v rámci dotazu doplňku vybere že „ano“, nová funkce Firefoxu 8 tuto informaci nepřebere a bude doplněk sama blokovat dokud jej uživatel neschválí přímo v prohlížeči. Mozilla zatím neinformovala, jak se bude taktováto situace řešit.

Firefox 8 by se měl do vývojového kanálu Aurora dostat již v příštím týdnu, takže pak již bude možné vyzkoušet, jak správce doplňků funguje v praxi. Nicméně Aurora kanál obsahuje jen velmi hrubé verze aplikací s řadou nedodělků, které jsou určeny výhradně pro testovací účely. Uvolnění finální verze Firefoxu 8 je naplánováno na 8. listopad. Na konci září pak bude uvolněn Firefox 7, který má výrazně zrychlit svůj běh a omezit nároky na paměť. Více viz článek Firefox 7 má rapidně omezit spotřebu operační paměti.Komentáře