Firefox: Mozilla láká uživatele na verzi 3.5

Společnost Mozilla v minulém týdnu poprvé začala prostřednictvím nabídky na upgrade "přesvědčovat" uživatele starších edic Firefoxu, aby přešli na novou verzi. Firefox 3.5 totiž využívá zatím jen pětina příznivců tohoto browseru.


Hlavním důvodem, proč by měli uživatelé přejít na Firefox 3.5 (aktuálně tedy 3.5.2), je časově omezená podpora Firefoxu 3.0, která bude trvat do ledna 2010. Ten však stále ještě používá 72 % všech uživatelů Firefoxu, 8 % zůstává dokonce ještě u starších verzí a jen 20 % má novou verzi 3.5. Nabídka na upgrade, uskutečněná v minulém týdnu, se konkrétně týkala těch uživatelů, kteří zůstávají u verze 3.0. Podobným způsobem Mozilla v minulém roce přesvědčovala ty, kdo používali Firefox 2.0, že je již na čase jej opustit.

Přechodu z Firefoxu 3.0 na novější verzi napomáhá to, že je možné ji uskutečnit jednoduše pomocí funkce „Zkontrolovat aktualizace“, která je přímo v prohlížeči. V nabídce měli uživatelé možnost vybrat si, zda chtějí aktualizaci využít ihned, rozmyslet si jí do druhého dne a nebo ji odmítnout. Nicméně při odmítnutí lze počítat s tím, že Mozilla podobnou akci během následujících měsíců bude opakovat. Mozilla má s tímto postupem již relativně dobré zkušenosti a je pravděpodobné, že většina uživatelů nakonec přejde na verzi Firefoxu 3.5. Již v listopadu 2009 by se také měl objevit Firefox 3.6, u nějž se vývojáři chtějí zaměřit hlavně na další zrychlení. Jeho první alfa verze je k dispozici ke stažení od minulého týdne.

Aby nebyly servery Mozilly zahlceny stahováním aktuálních verzí, neobjevuje se nabídka na upgrade všem uživatelům Firefoxu 3.0 současně, ale postupně. V loňském roce začala Mozilla přesvědčovat uživatele Firefoxu 2.0 k přechodu na verzi 3.0 již čtyři týdny po jejím dokončení, nyní je to šest týdnů. Nikde nebyl tento rozdíl vysvětlen, ale spekuluje se, že hlavním důvodem byla ještě poměrně velká „syrovost“ Firefoxu 3.5 po uvolnění finální verze, neboť ta obsahovala řadu závažných chyb a Mozilla byla kritizována za to, že vypustila na trh jakýsi „polotovar“, jen aby stihla termín dokončení do první poloviny letošního roku. Nicméně u aktuální verze 3.5.2 se zdá, že již byly hlavní problémy odstraněny.

Politika Mozilly, která se snaží migrovat uživatele vždy na nejnovější verzi svého prohlížeče je ve velkém kontrastu s přístupem Microsoftu, který nedávno potvrdil, že osm let starý Internet Explorer 6.0 bude podporovat jaž do roku 2014. Hlavním důvodem je závislost řady firem a jejich aplikací na tomto prohlížeči a s migrací na Internet Explorer 8.0 není možné postupovat podle stejného modelu jako je tomu v případě Firefoxu.Komentáře