Firefox: Mozilla připravuje systém tichých aktualizací

Kvůli rychlejšímu vývojovému cyklu prohlížeče Firefox prý nemá cenu uživatele obtěžovat každým updatem.

Firefox: Mozilla připravuje systém tichých aktualizací


Tiché aktualizace chce Mozilla zavést počátkem příštího roku, kdy by se měla na svět dostat již desátá verze Firefoxu. Půjde teprve o druhý prohlížeč, který bude tento systém používat. Tím prvním je Chrome od Googlu, jehož uživatelé mají na automatické aktualizace jen pramalý vliv. Mozilla nicméně popírá, že by jakkoliv kopírovala řešení Googlu. Podle Mitchella Bakera z Mozilla Foundation chce prostě jen ulehčit svým uživatelům od častého aktualizování prohlížeče.

„V minulosti jsme si dávali velký pozor na to, aby uživatel vědět, že se s jeho prohlížečem něco stane. Dnes nám však lidé říkají, že je oznámení otravují a výslovně nás žádají o zavedení tichého aktualizačního systému,“ říká Baker. Šestitýdenní aktualizační cyklus je na běžného uživatele zřejmě příliš. Většinu lidí prý vůbec nezajímá, jakou verzi zrovna používají, a teď o tom mají přemýšlet téměř každý druhý měsíc.

Cílem vývojářů je systém spustit společně s příchodem Firefoxu 10, jehož vydání je naplánováno na 31. ledna 2012. Některé jeho části se objeví v dřívějších, jiné naopak v pozdějších edicích. Když bude k dispozici nějaký nový nástroj, prohlížeč stáhne aktualizaci na pozadí a nainstaluje ji při další restartu prohlížeče. Pokud k restartu nedojde dříve než do 12 hodin od uvolnění aktualizace, bude na ni uživatel upozorněn.

UAC (user account control) ochranu ve Windows 7 a Vista chce Mozilla obejít vytvořením vlastní Windows služby pro tichý aktualizační mechanismus. Její uvedení do provozu bude po uživatelích vyžadovat ještě jedno potvrzení instalace, pak už má ale vše probíhat v tichém režimu, který bude mimochodem možné zcela deaktivovat. Tato možnost v prohlížeči Chrome chybí.

Mozilla chtěla původně systém tichých aktualizací spustit společně s Firefoxem 4 již v srpnu loňského roku. Rychle však od něho upustila, protože vývoj samotného prohlížeče nabral již tak velké zpoždění, což by vlastně také důvod, proč společnost přešla na rychlejší aktualizační cyklus.Komentáře