Firmy začínají ztrácet zájem o Windows XP, ukazuje průzkum

Podle průzkumu společnosti Dimensional Research mezi 900 IT profesionály začínají firmy po letech dávat ruce pryč od dříve oblíbených Windows XP ve prospěch nedávno uvedených Windows 7.


Diena Hagglundová, analytička Dimensional Research k tomu říká, že IT administrátoři měli po dlouhé roky doslova láskyplný vztah s Windows XP. Považovali je za perfektní systém, se kterým rádi pracovali, nicméně tyto pocity se již stávají minulostí.

Hagglundová, autorka uskutečněného průzkumu, říká, že 60 % dotázaných IT profesionálů se již začíná soustředit na migraci na Windows 7 spíše než na pokračující podporu už skoro devět let starého dosluhujícího OS. Zbývajících 40 % je na tom zatím opačně a chtějí se spíše zaměřit na udržení Windows XP než na migraci směrem k novějšímu systému.

I když většina firem stále používá Windows XP, trend nahrává spíše Windows 7, poznamenává Hagglundová a ještě v dubnu 2009 byl v obdobném průzkumu poměr zastánců Windows XP ku příznivcům tehdy teprve chystaných „sedmiček“ 72 : 28 %. Skutečně výrazná změna za necelý rok.

Hagglundová tuto změnu zdůvodňuje slovy, že Windows 7 připadají administrátorům jako povedený a do nedávna neměli k Windows XP žádnou přijatelnou alternativu (neboť Vista si nikdy příliš sympatií nezískala). Nicméně nyní jsou tu Windows 7, které jsou mladší, aktraktivnější a lákavější, takže se této změně názoru nelze divit. Odklon od Windows XP navíc může nabrat na rychlosti v případě, jak se bude blížit konec jejich podpory, který je naplánován na březen 2014.

Dokončení vývoje Windows 7 také zbavilo mnoho IT administrátorů jejich obav, neboť ještě v loňském dubnu jich 62 % vyjadřovalo obavu o stabilitu tohoto nového operačního systému a 47 % pak mělo pochybnosti o jeho výkonu. V letošním průzkumu se pak tato čísla snížila na 41 % v prvním, respektive 25 % v druhém případě. Překvapivé také je, že 46 % dotázaných nechce čekat ani na uvedení prvního servisního balíčku (SP1) pro Windows 7, který vždy býval chápán jako impulz pro nasazení ve firmách díky odstranění největších nedostatků v původní verzi.Komentáře