Flash Player 10.1 rozšíří možnosti multimédií na webu

Navzdory poměrně intenzivní kritice společnosti Apple a obhájců otevřených webových standardů pokročil vývoj platformy Flash v uplynulém týdnu vydáním finální verze 10.1.


Společnost Adobe uvolnila veřejnou beta verzi Flash Playeru 10.1 v listopadu loňského roku a release candidate pak letos v dubnu. Finální produkt tak byl již doslova na spadnutí. Ten je navíc k dispozici nejen pro desktopy, ale i pro mobilní platformu Android 2.2, kde má nabídnout stejné možnosti a vytvořit mezi desktopovým a mobilním světem větší rovnováhu.

Flash 10.1 přináší na podporovaných platformách hardwarovou akceleraci videa, což byla oblast, jejíž vývoj byl nejnáročnější a dlouho obsahovala řadu nedostatků, jež bylo nutno odstranit. Opraveny byly oproti starším verzím i nalezené zranitelnosti, které mohly způsobit pád systému a napadení počítače vzdálenými útočníky.

Hlavním cílem nové verze Flash Playeru je nabídnout možnost přehrávání streamovaného videa ve vysokém (HD) rozlišení i na nízkoenergetických přístrojích s nižším výpočetním výkonem a Adobe pracuje podle slov svých zástupců na podpoře co nejvíce zařízení. Flash Player 10.1 by tak měl rozšířit možnosti médií prezentovaných prostřednictvím webu a také zlepšit uživatelské zážitky.

Radost pravděpodobně nebudou mít příznivci Mac OS X, kteří si oproti uživatelům Windows na hardwarovou akceleraci videa budou muset ještě počkat, protože pro tento operační systém není finální verze Flash Playeru 10.1 ještě hotova a k dispozici je jen release candidate. Nicméně finální produkt by se ani v tomto případě neměl příliš pozdržet.

Flash Player 10.1 je k dispozici ke stažení buď přímo ze stránek Adobe (velikost instalačního souboru je 2,45 MB) a nebo pro smartphony s OS Android 2.2 ze služby Android Market, kterou provozuje Google. Zajímavou alternativou k Flashi je pak nedávno představená otevřená technologie Smokescreen, která umožňuje přehrávat flashové animace na jakémkoliv přístroji jen pomocí JavaScriptu a HTML5, o které najdete více informací v článku Nová technologie umožní emulovat flash na jakémkoliv zařízení.Komentáře