Flash pro Linux skončí, bude k dispozici jen v Chromu

Adobe přestane nabízet přímé stahování Flash Playeru pro operační systém Linux. Uživatelům, kteří se bez něj neobejdou, doporučuje přechod na prohlížeč Chrome, do kterého je Flash integrován.

Flash pro Linux skončí, bude k dispozici jen v Chromu


Adobe postupně osekává podporu pro Flash Player, jak jen to jde. V listopadu oznámil konec Flash Playeru pro mobilní prohlížeče, včetně Chromu pro Android, a nyní přišel na řadu Linux a jeho distribuce.

Společnost s linuxovými uživateli ve svém nově zveřejněním plánu pro letošní a příští rok vůbec nepočítá. Poslední samostatná linuxová verze 11.2 bude uvolněna ještě do konce prvního čtvrtletí. Pokud budou linuxoví uživatelé chtít používat aktualizovaný Flash i poté, budou si muset stáhnout prohlížeč Chrome, s kterým je Flash přímo integrován.

Chrome v současné době experimentuje s novým pluginovým rozhraním nazvaném PPAPI (Pepper Plugin API) či prostě jen Pepper, které má nahradit staré NPAPI (Netscape Plugin API) používané ve všech současných prohlížečích kromě Internet Exploreru. Adobe s Googlem spolupracuje na implementaci PPAPI pro Flash, která má umožnit vytvoření jediného pluginu pro všechny operační systémy podporující Chrome. Jinými slovy, jediný Flash plugin poběží na platformách Windows, Mac OS X a Linux.

Google chce nový Flash-Pepper plugin do svého prohlížeče dostat ještě do konce tohoto roku. Vše bude záležet na rychlosti implementace, protože samotný Chrome podporuje PPAPI již od své čtrnácté verze uvolněné loni v září a používá jej například ve svém PDF prohlížeči.

Flash Player 11.2 sice bude poslední verzí pro Linux, Adobe však slíbilo, že bezpečnostní aktualizace bude vydávat alespoň po dobu dalších pěti let. Společnost zároveň ujistila, že s vývojem Flashe pro Windows a Mac se nic nemění.

Ve verzi pro Mac OS X se nyní například pracuje pracuje na přidání sandboxu do AIR aplikací, což je multiplatformní runtime prostředí, které vývojářům umožňuje použít mj. Flash nebo HTML. Tyto aplikace pak mohou být distribuovány prostřednictvím Mac App Store, protože použití sandboxu je jednou z hlavních podmínek Applu.

S ohledem na novou strategii Microsoftu vytvářet Windows nejen pro architekturu x86, ale nově i pro čipy ARM, je podle Adobe vývoj pro Windows trochu složitější. Microsoft nicméně již dříve prohlásil, že Flash nebude podporovat v dotykovém rozhraní Metro svého dalšího operačního systému Windows 8 ani ve verzi pro ARMové procesory, takže Adobe se může klidně zaměřit jen na desktopové rozhraní.

Úvodní foto: © Adobe


Komentáře