Forrester: Windows 7 přinášejí ve firmách vlnu inovací

Zatímco v letech 2008 a 2009 byly firemní IT rozpočty zmrazené, letos dochází opět ke zvyšování výdajů. To znamená přechod na nové počítače, operační systémy i další aplikace.


Tento stav je dle analytiků společnosti Forrester research dobrou zprávou pro Windows 7, ovšem radost Microsoftu může kazit to, že se tak otevírají i nové výzvy pro jeho Internet Explorer.

Report společnosti Forrester poukazuje na rychlou adopci Windows 7 ve firmách a údajně si již tento operační systém v korporátním prostředí získal již podíl 7,4 %, zatímco Vista se na toto číslo nedostala ani za rok po svém uvedení. Nárůst Windows 7 koreluje s poklesem podílu Windows XP, které propadly za poslední rok o 7 % na 74,8 % a podíl Visty zůstal za tuto dobu nezměněn. Závěry vychází ze sledování 90 000 počítačů ve více než 2 500 společnostech různého typu působících po celém světě.

Forrester také ukazuje na růst nového jevu a to je nošení vlastních počítačů zaměstnanců do práce a v tomto případě se lze mnohem častěji setkat s Mac OS místo Windows a také s využitím virtualizace desktopů, kdy zaměstnanec na svém soukromém počítači provozuje firemní desktop jako virtuální stroj.

Jak již bylo naznačeno, pod velkým tlakem je Internet Explorer, který sice v korporátním prostředí stále dominuje, ale klesl dle analytiků Forresteru meziročně o 5 % na současných 72,5 %. To je dáno právě odchodem firem od Windows XP se standardním IE6 na nový OS, kde obvykle firmy dají přednost Firefoxu nebo prohlížeči Chrome. Konkrétně Firefox si v korporátním prostředí polepšil za poslední rok o 3 % na celkových 20 % a Chrome pak povyskočil o 4,6 % na celkových 6,9 %. Forrester tuto situaci komentuje slovy, že Firefox si již získal ve firmách půdu pod nohama, přičemž nové verze tohoto prohlížeče se na rozdíl od Internet Exploreru objevují poměrně rychle. Co se týká Chrome, zde Forrester předpokládá konstantní, i když pomalý nárůst podílu hlavně na takových počítačích jako jsou netbooky a také v Evropě, kde díky řešení situace s Evropskou komisí výrazně posílila pozice alternativních browserů.

Forrester radí IT manažerům při upgradu na Windows 7 přesvědčit se, zda jsou jejich aplikace kompatibilní s IE8, která je dodávána spolu s novou verzí operačního systému. Výzkum také poukázal na vyšší využití technologií virtualizace spolu s Windows 7 k zajištění kompatibility aplikací, jako IE6 nebo starší balíčky Office, aby fungovaly bez konfliktu s jinými aplikacemi.Komentáře