Gartner: Android porazí iPhone, Windows Mobile i BlackBerry

Přestože v současné době operační systém Google Android běží na méně než 2 % všech smartphonů, Gartner mu do roku 2012 předpovídá až 14% nárůst podílu na celosvětovém trhu.


Měl by tak dostat před přístroje iPhone, Windows Mobile i BlackBerry.

Podle předpovědi analytické společnosti Gartner by se Android v roce 2012 stal druhým nejpoužívanějším mobilním operačním systémem, hned po OS Symbian, který je používán v přístrojích Nokia, velmi populárních především v Evropě. „Symbian nyní běží přibližně na polovině všech smartphonů, ale do roku 2012 jeho podíl klesne na 39 %“ věří Gartner.

Gartner předpovídá Androidu tak velký nárůst popularity na základě několika různých faktorů. Těmi hlavními však zcela určitě jsou finanční podpora ze strany Googlu a široké spektrum funkcí pro cloud computing a s ním související aplikace, které mají být k dispozici v nejbližších letech.

„Zatímco první verze produktu Android, na níž běží například smartphone T-Mobile G1, se setkala spíše s vlažnými reakcemi, Android 1.5 (kódově pojmenovaný Cupcake) je dobře promyšleným systémem“ míní analytik Ken Dulaney. Nová vylepšení Androidu, vztahující se k jeho obchodu s aplikacemi a důrazu na šetrnost k životnímu prostředí, budou podle něj podpořeny sílou vyhledávače Google.

Podle Delaneyho je důležitým faktorem pro růst systému Android i to, že ho pro své přístroje plánuje využít hned několik významných výrobců. „V roce 2010 by na Androidu mohlo být postaveno až 40 zařízení“ předpovídá. Další rozvoj systému navíc výrazně podpoří i jeho další aktualizace 1.6 (kódově pojmenovaná Donut), která by měla být dostupná ve druhém čtvrtletí příštího roku.

Kompletní prognóza společnosti Gartner pro smartphone OS do konce roku 2012 přisuzuje prvnímu Symbianu 203 milionů prodaných zařízení a 39% podíl na trhu. Na druhou pozici se má posunout Android s téměř 76 miliony prodaných kusů a 14,5 %.

Třetí pozici Gartner předpovídá iPhonu s 71,5 miliony přístrojů, což bude představovat 13,7% tržní podíl. Windows Mobile skončí čtvrtý, s 66,8 miliony prodaných jednotek a tedy 12,8 % na trhu.Komentáře