Gartner: Mobilům budou v roce 2014 dominovat open source platformy

Analytická společnost Gartner vydala aktualizovanou předpověď vývoje na trhu s mobilními operačními systémy. Podle ní má Android v roce 2014 již bojovat o první příčku.


Konkrétně podle Gartneru bude v roce 2014 podíl dvou nejrozšířenějších mobilních OS, Androidu a Symbianu, celkem 59,8 % a již letos se Android stane hned po Symbianu druhým nejčastějším systémem na nově prodávaných telefonech. Obě tyto platformy jsou navíc open source. Těžce propadnout má naopak Microsoft se svým Windows Phone.

Symbian si podle Gartneru bude držet silnou pozici i v následujících letech zejména proto, že Nokia se jej bude snažit nabídnout i v přístrojích nižší třídy, určených pro široké masy. Nicméně Android jej má rychlým tempem dohánět. Také podpora ze strany poskytovatelů služeb a dodavatelů pro Android již na konci letošního roku bude druhá největší hned po Symbianu a ještě loni analytici Gartneru něco podobného očekávali až v roce 2012.

Gartner také mezi nejsilnější hráče neřadí Windows Phone, což je podle něj platforma, která bude v následujících letech již jen ztrácet a to i díky brzkému uvedení verze 7 (více viz článek Smartphony s Windows Phone 7 přijdou možná již příští měsíc). Letos a příští o rok má také trvat vysoký zájem kupujících o smartphony, který urychlí inovace v této oblasti. Trh také čeká konsolidace okolo několika klíčových dodavatelů, kteří ovládnout trh, ti menší prakticky vypadnou ze hry.

Gartner také počítá s tím, že brzy nabídnou velcí výrobci mobilů, jako je Samsung, Sony Ericsson, LG a Motorola přístroje s Androidem za velmi nízké ceny, určené pro nejširší vrstvy uživatelů, což posílí adopci tohoto open source systému. V severoamerickém regionu se pak Android stane číslem jedna již na konci letošního roku.

Celkově mají trhu se smartphony v roce 2014 výrazně dominovat open source platformy (jejich podíl bude s MeeGoo více než 60 %), zatímco ty proprietární, jako iOS od Applu či OS společnosti RIM budou růst pomaleji než celý trh a nebudou tak schopny dlouhodobě udržet růstovou dynamiku. Windows Phone pak propadne až na šesté místo (v roce 2014 již má mít jen 3,9% podíl na trhu) za zmíněný OS MeeGo, na němž spolupracuje Intel s Nokii. O osudu proprietárního Web OS od Palmu pak Gartner již ani nespekuluje.

Následuje tabulka s přehledem množství jednotlivých typů operačních systémů na prodaných mobilních telefonech (v tisících kusech) v příštích letech a tržní podíly těchto platforem:Komentáře