Gartner: S nasazením Windows 7 nečekejte na Service Pack

Uvolnění systému Windows 7 se již nezadržitelně blíží a většina podnikových zákazníků již přemýšlí o nejlepším času pro nasazení Windows 7.


Jak ukázal průzkum společnosti Gartner, mnoho z nich volí tradiční bezpečnostní postup: odložit nasazení systému do té doby, než vyjde jeho první Service Pack. Podle analytiků je však aktualizační situace u tohoto OS odlišná. „Vzhledem k dostupnosti automatických aktualizací pro systémy Windows by podniky měly odolat nutkání a nečekat s nasazením Windows 7 na vydání jejich prvního Service Packu“ říká Steven Kleynhans, viceprezident společnosti Gartner.

Čekání na vydání Service Packu podle něj dávalo smysl v minulosti, kdy to byl jediný způsob, jak získat opravné nástroje. „To však není dnešní případ. Většinu oprav z prvního Service Packu pro Windows 7 bude možné již mnohem dříve nainstalovat prostřednictvím aktualizačního systému Windows.“ Doporučuje tedy začít s testem Windows 7 co nejdříve. Přesto ale očekává, že většina společností začne s nasazováním Windows 7 asi až 12 měsíců poté, co se tento operační systém stane obecně dostupným.

Gartner odhaduje, že u každé verze systému Windows se uživatelé mohou spolehnout na pětiletou mainstreamovou podporu, po které následuje její prodloužení o dalších pět let. Klasická podpora, dostupná zcela zdarma, zaručuje plnou podporu a uživatel má k dispozici všechny opravné balíčky.  Oproti tomu za prodlouženou podporu je již nutné zaplatit a zahrnuje pouze opravy zabezpečení.

Pouze v omezené formě je nyní například k dispozici podpora pro Windows XP, nejčastěji používanou verzi systému Windows. Hlavní podpora pro Windows XP skončila v dubnu tohoto roku a její omezenou verzi je pak možné používat až do dubna 2014.

Ačkoli se to může zdát jako dlouhá doba, Gartner varuje, že nedostatek podpory XP od ISV (nezávislých prodejců softwaru) přijde již na konci roku 2011, takže většina společností bude chtít mít Windows 7 nasazeny právě do této doby. Využívat Windows XP po této době bude podle Gartneru nebezpečné. „Pokud budete s nasazením Windows 7 čekat až na vydání prvního SP, vyprší vám čas“ varuje Kleynhans.Komentáře