Google: Android 1.6 přináší řadu nových funkcí

Nová aktualizace mobilního operačního systému Android od Googlu nabídne např. podporu pro CDMA, pro různé velikosti displeje či nové možnosti pro vyhledávání. Update přístrojů na ni má proběhnout během října.


Od tohoto týdne je již k dispozici ke stažení vývojářský kit (SDK) Androidu 1.6, jak Google informoval v blogu věnovanému této platformě. Konkrétně je dostupná verze pro Windows, Mac OS X a Linux a to z adresy http://developer.android.com/sdk/1.6_r1/index.html.

Hlavně zmíněná podpora CDMA a dalších velikostí obrazu by měla umožnit nasazení Androidu v dalších typech sítí a na více typech mobilních přístrojů, píše se v blogu, přičemž v posledních týdnech hned dva velcí výrobci – Motorola a LG – představili svoje smartphony s Androidem a nové funkce v Androidu 1.6 by mohly přilákat i některé další firmy a nové vlastnosti by tak nebyly jen vylepšeními určenými čistě pro vývojáře a uživatele.

Xavier Ducrohet, vedoucí pro vývoj Androidu, potvrdil, že nová verze bude podporovat rozlišení QVGA (320 x 240) a WVGA (výška 480 bodů, přičemž šířka může být rozdílná, avšak větší než 640 bodů), přičemž v současnosti bylo u smartphonů s Androidem nejčastěji využívání rozlišení HVGA (320 x 480 bodů). Mezi další inovované vlastnosti patří API pro vývojáře s podporou tvorby a rozpoznávání gest, včetně nástroje GestureBuilder, jenž generuje knihovny s gesty, které pak mohou být přímo využívány konkrétními aplikacemi, dále vylepšený Pico engine pro převod textu do řeči s podporou více jazyků či možnost integrace s tzv. Quick Search Boxem od Googlu. Tím ale novinky nekončí.

Redesignován byl i rámec pro vyhledávání, který nyní prohledává více zdrojů jako jsou třeba záložky v browseru, kontakty a nebo web (s podobnou koncepcí přišel např. Palm u svého Web OS). Vyhledávání je také možné uskutečnit přímo z tzv. „home screenu“. Uživatelské rozhranní nabízí také lepší a rychlejší práci s integrovanou kamerou, ovládací panel pro VPN (virtuální privátní sítě) umožňuje nastavení různých typů VPN a další novinkou je obrazovka pro stav baterie, která indikuje, která aplikace a služba spotřebovává elektrickou energii.

Android 1.6 by měl být uživatelům nahráván do smartphonů během příštího měsíce, informoval dále Ducrohet, přičemž aplikace napsané pro starší verzi této platformy by měly bez problémů fungovat i s aktualizací a žádné problémy s kompatibilitou by se tedy neměly vyskytnout.Komentáře