Google nenápadně opouští MySQL

Jednotlivé linuxové distribuce již nějakou dobu přecházejí na MariaDB a nyní se k nim přidal i Google.

Google nenápadně opouští MySQL


Přestože je MySQL stále ještě nejpopulárnějším databázovým systémem s otevřeným zdrojovým kódem, postupně se její pozice zhoršuje. Největší linuxové distribuce jako Red Hat nebo SUSE postupně přecházejí na její odnož (variantu, která se v určitém stavu kódu začne vyvíjet vlastním směrem) MariaDB. Nyní se k nim přidává i firma Google.

Podle tiskového mluvčího Googlu: „Náš tým MySQL je již v přechodu z MySQL na MariaDB 10. Spolu s programátory SkySQL budou spolupracovat na zlepšování spolehlivosti a přidávání funkcí do MariaDB. Dosud jsme primárně běželi na MySQL 5.1, která je dnes již trochu zastaralá,“

Nejde samozřejmě o velké překvapení, neoficiální zdroje již delší dobu naznačovaly přechod Googlu na MariaDB. Přesněji řečeno, Google bude používat vlastní uzpůsobenou verzi MariaDB 10.0. Ta podle Jeremyho Coleho, systémového specialisty firmy Google, odpovídá MySQL 5.6. „V obou případech nejde o plnohodnotnou odnož, ale spíše variantu pro interní použití. I v případě MySQL jsme zdrojový kód průběžně optimalizovali.“

Podle prezentace, se kterou Cole vystoupil na konferenci o extrémně velkých databázích (XLDB) ve Stanfordu, stojí za rozhodnutím Googlu řada důvodů. Zatímco Google upřednostňuje výkonnost a stability před novými funkcemi, Oracle se s tím ne vždy ztotožňuje. A i když Cole připustil, že vývojáři Oraclu odvádějí dobrou práci, není tomu tak vždy v souladu s filozofií otevřeného zdrojového kódu. Práce probíhají bez většího informování veřejnosti až do publikování verzí a co je nejhorší, Oracle ignoruje chyby i komunikaci a zpětnou vazbu od komunity používající MySQL.

Google je tedy další a určitě ne poslední firmou migrující z MySQL na jiné řešení. MySQL byla vždy v centru mnoha řešení, a známý název LAMP (Linux, Apache, MySQL, PHP/Python/Pearl) bude možná brzy znamenat něco trochu jiného. Dochází tak k tomu, čeho se obávaly všechny programátorské komunity od okamžiku, kdy bylo v roce 2009 oznámeno, že Oracle kupuje Sun (včetně jeho „dětí“ – jazyků Java, zmíněné MySQL a unixového systému Solaris). Prodejní cena tehdy nakonec dosáhla 7,4 miliardy dolarů, což odpovídalo přibližně 9,5 dolarů za akcii, zatímco podle nepotvrzených zpráv společnost IBM nabízela 9,4 dolaru.

Od té doby komunitní verze produktů zápasí s problémy, které jsou bohužel typické pro chování Oraclu. Ve všech případech se zhoršila ochota včas opravovat chyby a dodržovat standard otevřeného kódu. Postupně vznikají nezávislé verze, včetně jazyka Java. Poslední verze souborového systému ZFS, který byl součástí Open Solarisu, také již nejsou k dispozici a řešení jako FreeNAS a OpenIndiana se vydaly cestou vlastní větve vývoje ZFS.

Úvodní foto: © Monty Program


Komentáře