Google přizpůsobil Android 4.0 pro platformu x86

Open source mobilní operační systém Android 4.0 byl portován pro práci s procesory postavené na architektuře x86.


Zdrojový kód systému Android 4.0.1, pro který se používá také kódové označení Ice Cream Sandwich, mají vývojáři již k dispozici. V současné době však obsahuje podporu pouze pro nízkoenergetické procesory AMD Brazos, které používají především výrobci netbooků a levných notebooků, objevily se ale i v tabletu MSI WindPad 110W. Oznámení o podpoře x86 přišlo docela neformálně a to na diskuzním fóru Androidu, kde jej zveřejnil Chih-Wei Huang, člen skupiny Android-x86.org, která se zaměřuje právě na platformu x86.

Google se dosud při vývoji Androidu 4.0 soustředil hlavně procesory architektury ARM, které se používají ve většině současných smartphonů a tabletů. Spoléhá na něj například smartphone Samsung Galaxy Nexus a také ostatní výrobci zařízení postavených na ARM slibují upgrade svých produktů na Android 4.0 z verze 3.x Honeycomb.

Portace Androidu 4.0 je stále v procesu. Zdrojový kód, který je dostupný na webových stránkách  Android-x86.org , je zatím funkční pro Wi-Fi, multitouch a hardwarovou grafickou akceleraci. Google dále pracuje na podpoře zvuku, kamery, ethernet a hardwarové akceleraci pro čipy od Intelu.

Portace Android 4.0 se brzy dočká také MIPS, další konkurenční platforma k x86 a ARM. Mluvčí společnosti MIPS Technologies, která má architekturu licencovanou, počátkem minulého měsíce prozradil, že její vývojáři čekají jen na to, až Google svůj open source software uvolní.Komentáře