Google si patentoval odemykání zařízení grimasami

K odemykání displeje zařízení s Androidem by uživatelé mohli brzy začít používat řadu výrazů svého obličeje. Google totiž podal žádost o patent, která naznačuje, že by mohla být tradiční hesla nahrazena například vypláznutím jazyka.

Google si patentoval odemykání zařízení grimasami


Specifické pohyby následující za sebou v určitém pořadí by mohly být prevencí proti obcházení současné funkce Face Unlock (která zařízení odemkne, pokud se v zorném poli fotoaparátu objeví obličej majitele) použitím fotografie majitele.

Odemykání mobilního zařízení mrknutím se poprvé objevilo na verzi Androidu Jelly Bean, uživatelé však brzy předvedli, jak jednoduše se dá toto bezpečnostní opatření obejít. Nově připravované funkce by mohly obavy z bezpečnosti odemykání zařízení pomocí obličeje zmírnit.

Podle patentové žádosti (která byla podána již před rokem, ale na veřejnost se dostala tento týden) umožňuje software rozeznávání „orientačních bodů obličeje,“ a dovede potvrdit, že uživatel nejen vypadá jako vlastník zařízení, ale také to, že dovede správně provést řadu akcí. Mezi gesta, která budou k odemčení telefonu možná použít, bude patřit například pohyb obočím, jazykem nebo široký úsměv. Zařízení zachytí dvě fotografie tváře uživatele tak, aby se dal poznat rozdíl mezi nahrávkou a opravdovým gestem.

V dokumentu je uvedeno také několik způsobů kontroly toho, zda je zařízení odemykáno osobou a ne pouze upravenou fotografií. Software bude schopen pomocí videostreamu rozeznat, zda osoba provedla správnou sekvenci pohybů k dosažení požadovaného gesta.

Minulý rok představil Google „kontrolu živosti“ podobenky, která po uživateli vyžaduje kvůli zvýšení bezpečnosti mrknutí. Na internetu se však brzy objevilo video, jak snadné je tuto ochranu s pomocí grafického programu obejít. Stačí stáhnout fotku, změnit barvu očí na barvu pokožky a přidat řasy. Když se obě fotografie před zařízením vystřídají, zámek se odemkne.

Chystaná funkce by však měla být proti podobným podvodům odolná. Útočník by totiž musel obejít nejen celou sekvenci gest (například mrknutí, otočení hlavou a vyplazení jazyka), ale také speciální „světelné paprsky“. Ty by měl vysílat displej zařízení v různých barvách a frekvencích a měly by rozpoznat jistou odezvu v očích uživatele a také odraz světla odpovídající obsahu frekvence.

I přes všechna nová bezpečnostní opatření, která jsou v patentu naznačená, podle expertů ještě potrvá, než bude funkce dostatečně zabezpečená na to, aby se dala uživatelům s klidným svědomím doporučit místo hesel.

Úvodní foto: © Robert Kneschke - Fotolia.com


Komentáře