Google uvolnil nástroj pro převod Flash aplikací do HTML5

Vývojáři spoléhající na technologii Flash budou moci své nabyté znalosti využít i k vytváření HTML5 animací.

Google uvolnil nástroj pro převod Flash aplikací do HTML5


S vývojářským nástrojem přichází Google jen několik dní poté, co Adobe oznámilo, že definitivně končí s vývojem Flash Playeru pro mobilní zařízení a přesouvá svou pozornost na Adobe AIR a webový standard HTML5 (více viz článek Adobe zastaví vývoj Flash Playeru pro mobilní platformy). Nový nástroj je založen na převáděcí technologii Swiffy Extension for Flash Professional, kterou Google uvolnil v červenci letošního roku pro převod souborů formátu Flash SWF do HTML5.

„Jedním z hlavních cílů Swiffy je umožnit i nadále používat Flash jako vývojové prostředí, když vytváříte animace v prostředí, které Flash nepodporují,“ píše na oficiálním blogu softwarový inženýr Esteban de la Canal. „Abychom urychlili vývojový proces, vytvořili jsme Swiffy Extension for Flash Professional. Je to rozšíření, které vám umožní převádět vaše Flash animace do HTML5 jediným kliknutím (nebo klávesovou zkratkou).“ Novinka je k dispozici jak pro operační systémy Windows, tak i pro Mac.

Ačkoliv Adobe zrušilo podporu pro Flash na mobilních zařízeních, desktopové verze se jen tak vzdát nehodlá, už jen proto, že se bez něj současné webové stránky téměř neobejdou. Popularita HTML5 na druhou stranu stále roste. Kromě Adobe mu svou podporu vyjádřili také Microsoft a Apple. Pokud se jeho nasazení jednou podaří dotáhnout do úplného konce, není vyloučené, že se Adobe s Flashem rozloučí i na desktopech.

Úvodní foto: © Mike Kiev - Fotolia.com


Komentáře