Google Wave bude dál fungovat jako open source projekt

Sociální síť Google Wave bude i přes svoje plánované ukončení fungovat dál a to jako open source balíček aplikací pro spolupráci v reálném čase s názvem Wave in Box.


Informaci potvrdil jeden z inženýrů Googlu, Alex North, který se podílel na vývoji projektu Wave. Jeho ukončení přitom bylo naplánováno na konec letošního roku a to zejména díky zklamání z nízké úrovně adopce a zástupci Googlu odůvodnili své rozhodnutí slovy, že uživatelé údajně Wave nepochopili. Více viz článek Google ukončuje Wave, prý ho uživatelé nepochopili. Od této sociální sítě se přitom původně očekávalo, že by se mohla stát díky nabízeným možnostem jednou z favorizovaných na trhu a hovořilo se o ni jako o případném „králi sociálních sítí“.

Google prý dostal již mnoho dotazů ohledně budoucnosti kódu Wave a rozhodl se proto rozšířit původních 200 000 000 řádek, které již byly uvolněny jako open source (viz http://www.waveprotocol.org/) a které zahrnovaly ukázku Wave serveru a webového klienta na kompletní aplikační balíček, jenž ponese název Wave in Box (v částečném překladu Wave v krabici), jak potvrdil North.

Nicméně dodává, že projekt Wave in Box nebude mít takovou funkcionalitu, jako dnešní síť Wave, ale výměnou za to budou mít vývojáři v korporacích možnost spustit jej a hostovat na svém vlastním hardwaru, včetně možnosti změn v otevřeném kódu. Projekt bude tvořit komplexní balíček s aplikacemi serveru a klienta, podporující spolupráci v reálném čase a to ve stejné struktuře, jako tomu bylo u systému Google Wave, upřesnil Alex North. Dále bude možné využívat funkce konverzace ve vláknech, vyladěné protokoly pro komunikaci mezi serverem a klientem, gadget, robota, API pro data a podporu importu dat z wave.google.com.

North doufá, že tento krok pomůže vývojářské komunitě okolo Wave se dále rozrůstat a budoucností projektu má být díky jeho otevřenosti možnost nabídnout každému přispět v jeho dalším rozvoji a vložit do něj svůj vlastní přínos.Komentáře