Google začne mazat uživatelům aplikace z mobilů s Androidem

Na blogu Googlu se včera objevila informace o dvou aplikacích, které budou na dálku smazány uživatelům, kteří si je nainstalovali, protože jsou údajně v rozporu s podmínkami Android Marketu.


V tomto případě ovšem nemá jít o škodlivé aplikace, které by odesílaly osobní a citlivá data uživatele, které v posledních dnech vyvolaly mezi uživateli pozdvižení (viz dále), ale jedná se o bezplatné aplikace vytvořené jedním z bezpečnostních výzkumníků údajně pro účely výzkumu. Podle Googlu jsou ovšem bez užitku a většina uživatelů je již rychle odinstalovala.

Samotný autor již aplikace z Android Marketu smazal a Google je nyní chce odebrat i z telefonů, na něž byly nainstalovány. Google uživatele na tuto skutečnost samozřejmě upozorní, ale znepokojující se skutečnost, jakou má tato firma moc nad uživatelskými telefony a kdyby se rozhodla mazat další aplikace, což není vyloučené, či by byl systém mazání na dálku napaden útočníky, nemají uživatelé příliš možností, jak se tomu bránit.

Podle dostupných informací to navíc není poprvé, co se Google rozhodl mazat aplikace, které byly k dispozici ke stažení z Android Marketu, jen o tom dosud takto veřejně neinformoval. Celkově má jít až o 1 % aplikací, které byly z této služby staženy a mluvčí Googlu potvrdila, že důvodem k veřejnému oznámení dalšího odebírání vedla její společnost snaha zviditelnit bezpečnostní model Androidu. Mnohé uživatele tato skutečnost ale spíše vyděsila.

Tento krok Googlu přišel navíc den poté, co firma SMobile, zabývající se bezpečností, vydala report, v němž označila 20 % aplikací pro Android potenciálně nebezpečných z hlediska ochrany osobních dat uživatelů, které mohou být zpřístupněny třetím osobám. Více viz článek Pětina aplikací pro OS Android může ohrožovat soukromí. Je pravděpodobné, že odebírání bude pokračovat i v budoucnu a Google potvrdil, že aplikace, které jsou škodlivé, budou na telefonech blokovány či odebírány, aby uživatelé byly ochráněni před možnými riziky a to bez ohledu na smysluplnost takovéto aplikace.

Google uživatele o možnosti odebírat aplikace na dálku „informoval“ v podmínkách služby Android Market již od začátku zprovoznění této služby. Pro mnoho z nich je ovšem tato skutečnost stále novinkou a neměli tušení, že Google může tímto způsobem do jejich telefonů zasahovat. Podobná „zadní vrátka“ si nechává i Apple u iPhonu.Komentáře