IBM chce spojit výkonné výpočetní systémy v cloudu

Společnost IBM doufá, že pomůže firmám efektivněji využít jejich vysoce výkonné výpočetní systémy (HPC) díky novému softwaru, který spojuje oddělené zdroje dat do jediného privátního cloudu.


"Tento přístup propojí tradičně oddělené HPC systémy," vysvětluje Brian Connors, viceprezident oddělení High Performance Computing společnosti IBM.

Typicky organizace se složitými operacemi mají samostatné serverové farmy, které využívají jednotlivé skupiny inženýrů, vysvětluje dále. Tento model často ponechává výpočetní zdroje nevyužité.

Pro mnoho firem by mohlo znamenat propojení více vysoce výkonných výpočetních systémů získání lepší efektivnosti díky využití jinak nečinných zdrojů. Propojením všech firemních HPC systémů budou mít jednotlivé pracovní skupiny přístup k více jádrům a tím pádem budou úkoly rychleji dokončeny.

IBM nabídne software HPC Management Suite pro cloudové použití poté, co jej interně otestuje. Více než 3 000 inženýrů této společnosti z celého světa shromažďuje data od nasazení procesorů z řady Power7 a tvrdí, že zmiňovaný software by měl snížit náklady na polovinu a redukovat vývojový cyklus o šest měsíců.

Produkt funguje na x86 počítačích a stejně tak na platformě Power společnosti IBM, jež využívá linuxové operační systémy. A také nevyužívá virtualizaci, které se inženýři často vyhýbají kvůli tomu, že může zpomalit práci. Workload Manager společnosti IBM dokáže řídit zátěž, není potřeba restartování při změně zátěže, vysvětluje Connors.

IBM v neposlední řadě nabízí služby pro zákazníky, kteří potřebují pomoc při instalaci balíčku a v začátcích používání.

V budoucnu plánuje vyvinout speciální verze HPC cloudových služeb zaměřených na různé průmyslové oblasti, mezi prvními půjde o firmy zabývající se elektronikou, automobilové a letecké výrobce.

Společnost IBM není první, která nabízí software pro lepší využití vysoce výkonných výpočetních systémů. V roce 2009 společnost Platform Computing začala nabízet nástroje, které umožňují zákazníkům budovat privátní cloudy z různých clusterů.

HPC cloudové produkty a služby společnosti IBM budou k dispozici ve třetím čtvrtletí tohoto roku.Komentáře